Home WiadomościZ kraju Pożegnania: śp. s. Stefania Agata Liszkiewicz, najstarsza polska tercjarka

Pożegnania: śp. s. Stefania Agata Liszkiewicz, najstarsza polska tercjarka

Redakcja

6 maja 2019 r. Mszą Świętą o godz. 12.00 na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Stefanii Agaty Liszkiewicz, najstarszej polskiej tercjarki, która zmarła w wieku 109 lat. Eucharystii przewodniczył ks. Bogusław Sroka ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, kapelan krakowskiego Domu Ubogich im. Ludwika i Anny Helclów, gdzie ostatnie lata swego życia spędziła s. Stefania.

W homilii pogrzebowej przywołał między innymi postać śp. Zmarłej, wskazując pogodę ducha i cierpliwość w cierpieniu jako cechy, które ją szczególnie charakteryzowały. Obrzędom pogrzebowym przy grobie przewodniczył o. Krzysztof Kukułka, franciszkanin, asystent wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich przy Bazylice św. Franciszka w Krakowie, do której należała s. Stefania. W pogrzebie wzięli udział, oprócz rodziny i znajomych, także franciszkanie świeccy, tercjarska rodzina towarzysząca swojej Siostrze w ostatniej drodze obecnością i modlitwą.

Stefania Liszkiewicz urodziła się 23 sierpnia 1910 r. w Olszynach w powiecie gorlickim. Zdobyła tylko elementarne wykształcenie, wcześnie zmuszona warunkami bytowymi do podjęcia pracy, najpierw w niewielkim gospodarstwie rodziców, a potem pracy zarobkowej. Pracowała jako pomoc domowa w Gorlicach. 31 stycznia 1954 r. w tamtejszym kościele złożyła swą profesję we Franciszkańskim Zakonie Świeckich. Po przeprowadzce do Krakowa w 1958 r. poprosiła o przyjęcie do wspólnoty przy Bazylice św. Franciszka, gdzie z poświęceniem wykonywała różne dzieła i obowiązki, między innymi angażując się w budowę  wspólnego domu dla samotnych tercjarek. W swoim życiu przepracowała ponad pięćdziesiąt lat służąc innym i zawodowo i jako tercjarka. Od młodości należała także do Szkaplerza Karmelitańskiego i Bractwa Różańca Świętego. Uroczyście świętowała 50-lecie profesji w FZŚ oraz swoje setne urodziny. Jak zwykła powtarzać, praca i modlitwa były dla niej w życiu najważniejsze. Za jedno i drugie, i za jej dobre serce Pan niech ją obdarzy pokojem wiecznym.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda