Pożegnania: Zmarł o. Mieczysław Czubaj CR

Zdjęcie ojca Czubaja3 lipca 2015 roku w Morawicy, koło Krakowa, zmarł Mieczysław Czubaj, kapłan Polskiej Prowincji Zmartwychwstańców. Pochodził z tej podkrakowskiej parafii.

Urodził się 31.05.1936 roku we wsi Budzyń. Był synem Henryka i Stefanii Jaskowskiej. Ochrzczony został 11.06 tego roku w Morawicy. Rodzice zapewnili mu przyjęcie następnych sakramentów oraz religijne wychowanie i naukę w Liszkach. 06.08.1952 przybył do nowicjatu zmartwychwstańców na Woli Duchackiej w Krakowie. 14.09. miał obłóczyny, 02.02.1954 pierwsze śluby zakonne. Szkołę średnią uzupełniał w Krakowie i Poznaniu, tam też zaczął studia w zakonnym alumnacie. Ukończył je w Krakowie. 15.08.1957 miał profesję wieczystą, a 14.05.1960 przyjął święcenia kapłańskie.

Katechizował i pomagał w duszpasterstwie w Krakowie przy ul. Szkolnej 1960/61, następnie w Poznaniu przy Rynku Wildeckim do 1966, w Gdańsku – Wrzeszczu do 1969. Pogłębiał wiedzę z teologii pastoralnej na KUL-u do 1972 i uzyskał licencjat za rozprawę „Apostolstwo laikatu według Bogdana Jańskiego”. Był tam tez prezesem Chóru Akademickiego. 28.08.1972 został rektorem kościoła w Kościerzynie i przełożonym, a 31.07.1976 pierwszym proboszczem parafii Zmartwychwstania Pańskiego tamże. Rok pomagał w Warszawie. 20.081981 został proboszczem na Wildzie w Poznaniu. Od 01.09.1988 pomagał w duszpasterstwie polonijnym w Wiedniu. Od 01.07.1992 był duszpasterzem Polonii w Górnej Austrii. Za pracę wśród Polonii, w 2002 roku, został odznaczony przez Prezydenta RP, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. 01.08.1993 został przełożonym w Waldzell. Po ciężkiej operacji serca i dłuższym leczeniu 20.02.2002 wrócił do Polski i był kapelanem zmartwychwstanek w Kętach. Od 2004 pomagał w Złocieńcu, od 2007 w Krakowie przy Łobzowskiej 10. Od 2011 był kapelanem nazaretanek w Rabce; od 2013 pomagał w Warszawie.

Zmarł w 79. roku życia, 63. powołania, 55. kapłaństwa.

o. dr Bolesław Micewski CR