Home WiadomościZ kraju Pożegnania: Zmarł śp. o. Edward Maciejewski OFMConv

Pożegnania: Zmarł śp. o. Edward Maciejewski OFMConv

Redakcja

Dnia 18 stycznia 2013 r. w szpitalu w Krakowie zmarł w wielu 78 lat, w 59 roku życia zakonnego i 51 roku kapłaństwa O. Edward Eugeniusz Maciejewski, jubilat w Zakonie i kapłaństwie.

Eugeniusz Maciejewski urodził się dnia 3 marca 1935 r. we wsi Niedźwiedź (woj. kujawsko-pomorskie) jako syn Franciszka i Marianny z d. Grabowska. Bardzo wcześnie stracił rodziców: matka zmarła w 1936 r, natomiast ojciec stracił życie podczas wojny w 1942 r. Opiekowała się nim najstarsza siostra. W 1947 r. wraz z siostrami przeprowadził się na Dolny Śląsk do Jawora, gdzie ukończył szkołę podstawową oraz dwie klasy szkoły ogólnokształcącej. Po ukończeniu IX klasy został przyjęty do Zakonu Franciszkanów. 30 sierpnia 1953 r. rozpoczął nowicjat w Łagiewnikach k/Łodzi, zaś rok później w Niepokalanowie złożył pierwszą profesję zakonną. W latach 1956-1958 studiował filozofię w Łagiewnikach, równocześnie kończąc korespondencyjnie szkołę średnią i przygotowując się do matury, którą zdał w 1958 r. w Łodzi. Następnie studiował teologię w Krakowie. Wieczyste śluby zakonne złożył w krakowskiej bazylice 7 października 1959 r. Święcenia kapłańskie otrzymał dnia 16 czerwca 1962 roku w Krakowie.

Po roku studium pastoralnego w Krakowie został skierowany do klasztoru w Szklarskiej Porębie, gdzie pracował przez trzy lata jako wikariusz parafii i katecheta. W latach 1966-68 pracował jako katecheta w Kowarach. Od grudnia 1968 roku przez pół roku pracował w wikariacie w Pewli Małej k/Żywca, a od kwietnia 1969 do lipca 1972 r. jako katecheta i wikariusz parafii w Dąbrowie Górniczej – Gołonogu. W 1972 r. został mianowany wicerektorem, a osiem lat później rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. W czasie pobytu w Legnicy podjął studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując 25 stycznia 1978 r. dyplom magistra historii. W r. 1981 otrzymał nominację na członka prowincjalnej Komisji ds. Wychowania i Nauki, zaś w r. 1987 został wybrany Prefektem Studiów oraz magistrem II Nowicjatu. W r. 1986 o. Edward został przeniesiony do Radomska, a rok później do Głogówka, gdzie spędził dwa lata. Od sierpnia 1989 r. aż do dnia śmierci przebywał w Krakowie, pełniąc obowiązki archiwisty. W roku 2012 o. Edward obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa. Tydzień przed świętami Bożego Narodzenia doznał nagle udaru mózgu i został w stanie ciężkim przewieziony do szpitala im. Józefa Dietla w Krakowie, gdzie po miesiącu odszedł do Pana

Uroczystości pogrzebowe śp. O. Edwarda Maciejewskiego odbędą się we środę 23 stycznia w Krakowie. O godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza św. pogrzebowa w bazylice św. Franciszka, a o godz. 12.30 wyruszy procesja z ciałem Zmarłego od bramy cmentarza na Salwatorze.

o. Piotr Gryziec
Sekretarz prowincji

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda