Home WiadomościZ kraju Pożegnanie śp. Marii Okońskiej na Jasnej Górze

Pożegnanie śp. Marii Okońskiej na Jasnej Górze

Redakcja

Msza pożegnalna w intencji śp. Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, została odprawiona we wtorek, 7 maja w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystia przy trumnie z ciałem Zmarłej rozpoczęła się o godz. 12.00. Mszy św. żałobnej przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 

Pogrzeb śp. Marii Okońskiej odbędzie się w sobotę, 11 maja o godz. 13.00 w Archikatedrze św. Jana w Warszawie. Po Mszy św. ciało śp. Marii Okońskiej spocznie na Cmentarzu Brudnowskim w Warszawie.

Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zmarła 6 maja nad ranem w Częstochowie. Miała 93 lata. Była jedynym świadkiem składania w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu przez kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

„Oddała życie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. I dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że przekazał nam Ją w darze” – powiedziałabp Wacław Depo, metropolita częstochowski, na wstępie Mszy św. sprawowanej w intencji Marii Okońskiej.

„Gromadzimy się we wspólnotę ludzi wierzących w Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, który wbrew prawu śmierci obiecał nam życie i tylko On może spełnić tę tajemnicę i obietnicę życia. On, który jest Drogą, Prawdą i Życiem” – powiedział metropolita częstochowski.

Jak dodał, „dla śp. Marii Okońskiej to życie ziemskie przeminęło jako dar, ale jednocześnie pomnożony współpracą z łaską Boga, że mogła za Sługą Bożym kardynałem Stefanem Wyszyńskim wypowiedzieć: kocham Boga, Maryję na całe swoje serce”.

„Oddała życie Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Dziękujemy dzisiaj Bogu za to, że przekazał nam ją w darze. A dzisiaj oddajemy ją Bogu, prosząc o miłość potężniejszą od śmierci” – wskazał pasterz częstochowskiego Kościoła.

W homilii abp Wacław Depo przypomniał życiorys zmarłej. Mówił: „Ojciec jej zginął jako ochotnik wojny bolszewickiej 16 września 1920 r., a wiec jeszcze przed jej urodzeniem. Jak pisała: ‘Z tego przeżycia braku ojca płynęła wielka tęsknota, nikt, kto tego nie przeżył nie zrozumieć co to znaczy nie mieć ojca. Może na tym tle bardziej zrozumiała stanie się moja późniejsza więź z ks. Stefanem Wyszyńskim, z moim po Bogu jedynym ojcem na ziemi”.

W uroczystej Mszy św. żałobnej uczestniczyli m.in.: bp Jan Wątroba z Częstochowy; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; definitorzy generalni Zakonu: o. Zachariasz Jabłoński i o. Dariusz Cichor; byli generałowie Zakonu: o. Jerzy Tomziński (świadek życia Prymasa Tysiąclecia i Marii Okońskiej) i o. Józef Płatek; ks. Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Arch. Częstochowskiej; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”; członknie Instytutu Prymasowskiego.

Transmisję Mszy św. żałobnej przeprowadziła Telewizja Trwam.

Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Współpracowała z kard. Stefanem Wyszyńskim od 1942 r. W roku 1948 została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy.

2 sierpnia 2009 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ mn, mś, dr 


Serce oddała Polsce

To był człowiek wielkiej wiary. Całe życie poświęciła Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. Wczoraj zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracownic Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Jej życie i służba przepełnione były pragnieniem, aby Polska była Królestwem Chrystusa i Matki Bożej. Maria Okońska, inicjatorka i założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zmarła wczoraj nad ranem w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego u stóp Jasnej Góry. Miała 93 lata. – Kochała Polskę bezmierną miłością, poświęciła jej całe życie. Tak jak Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński mówił, że kochał Polskę bardziej niż własne serce, podobnie te słowa można odnieść do pani Marii. Pierwsza po Bogu i Maryi jej miłość to Polska – podkreśla w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Nim Maria Okońska się urodziła, jej tata zginął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 roku. Była z niego niezmiernie dumna, przez całe życie przypominała o poświęceniu ojca dla Ojczyzny. Dla Polski walczyła w Powstaniu Warszawskim.

Zainicjowała działalność Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Pragnęła wychowywać polskie dziewczęta po to, aby przez odrodzone kobiety odradzał się Naród Polski. Nie udało się stworzyć „Miasta Dziewcząt”, ale zostało stworzone „Miasto Boże” na Jasnej Górze. – Była własnością Maryi, dla Niej była gotowa na wszystko – podkreśla Stanisława Grochowska.

Gdy Prymas Tysiąclecia w 1953 roku został aresztowany przez komunistyczne władze, na Jasnej Górze Maria Okońska zorganizowała wielką modlitwę o jego uwolnienie. To ona stała się niezwykłym łącznikiem między Komańczą a Jasną Górą. Przekazała ks. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu prośbę o napisanie Jasnogórskich Ślubów Narodu, programu odnowy moralnej Narodu Polskiego. Świętej pamięci Maria Okońska stała się jedynym świadkiem składania przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Przez lata należała do grona najbliższych współpracowników Prymasa Tysiąclecia. Wraz z Instytutem oddała się całkowicie pracy nad realizacją programu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Jej historyczną zasługą jest ocalenie od zapomnienia kazań ks. kard. Wyszyńskiego. Jest też autorką około dziesięciu tysięcy jego zdjęć. Wielką troską otaczała Radio Maryja, widząc w dziele założonym przez o. dr. Tadeusza Rydzyka kontynuację dziedzictwa maryjnego Prymasa Tysiąclecia.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie 11 bm. o godz. 13.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Małgorzata Bochenek, www.naszdziennik.pl

Za: www.jasnagora.com


Zmarła Maria Okońska – założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

6 maja o godz. 3:15, po długim ofiarnym życiu oddanym Bogu, Maryi, Kościołowi i Ojczyźnie, odeszła do Pana Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego. Zmarła w Częstochowie, w domu Pamięci Prymasa Tysiąclecia u stóp Jasnej Góry.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Warszawie, w archikatedrze św. Jana, 11 maja o godz. 13:00.

7 maja o godz. 12:15 zostanie odprawiona Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przy ciele Zmarłej.

Maria Okońska urodziła się w Warszawie 16 grudnia 1920 r. w rodzinie o żywych tradycjach religijnych i patriotycznych. Jej ojciec Ludwik zginął jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej przed jej narodzinami.

W 1939 r. ukończyła Liceum Królowej Jadwigi. W czasie okupacji studiowała polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim oraz psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Studia łączyła z działalnością apostolską wśród dziewcząt. Przekonana, że Polska odzyska wolność, kiedy wzmocni się moralnie, co w ogromnej mierze zależy od poziomu polskiej kobiety, pragnęła stworzyć ośrodek wychowawczy dla młodzieży żeńskiej „Miasto Dziewcząt”. Spośród okupacyjnych grup wybrała kilka osób, które zdecydowały się poświęcić życie tej sprawie – tak powstała tak zwana Ósemka, zaczątek przyszłego instytutu świeckiego, który istnieje do dzisiaj jako Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Decydujący wpływ na kształtowanie się Instytutu miało spotkanie w 1942 r. z ukrywającym się w podwarszawskich Laskach ks. Stefanem Wyszyńskim. Jako specjalista w dziedzinie katolickiej nauki społecznej zrozumiał on ideę „Miasta Dziewcząt” i zgodził się być kierownikiem duchowym Ósemki.

Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską Maria Okońska uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, organizując modlitwy i podtrzymując ducha mieszkańców Stolicy. Za tę działalność otrzymała w 2009 r. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie kontynuowała studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i prowadziła pracę apostolską wśród dziewcząt, organizując tzw. ogniska oraz ogólnopolskie obozy akademickie. Za tę działalność została aresztowana w 1948 r. przez Urząd Bezpieczeństwa i była ponad trzy miesiące więziona.

W sytuacji prześladowania Kościoła w Polsce nie było możliwości tworzenia „Miasta Dziewcząt”. Gdy Stefan Wyszyński został Prymasem Polski, Maria i cała Ósemka oddały wszystko Bogu przez pośrednictwo Maryi za jego misję w Kościele i w Polsce. Zrozumiały, że nie przez „Miasto Dziewcząt” przyjdzie odrodzenie Ojczyzny, ale przez Jasną Górę i posługę Prymasa Wyszyńskiego.

Gdy w 1953 r. kard. Wyszyński został aresztowany, Maria Okońska organizowała czuwania modlitewne na Jasnej Górze, a od 1954 r. nie opuszczała tego miejsca, modląc się o wolność Księdza Prymasa i zwycięstwo Matki Bożej w Polsce. W 1956 r., kiedy złagodzono warunki więzienia kard. Wyszyńskiego i przeniesiono go do Komańczy, przedostawała się do uwięzionego Prymasa. Stała się łącznikiem między nim a Jasną Górą. W dniu Jasnogórskich Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r. była jedynym świadkiem momentu, gdy Prymas Polski w odosobnieniu czytał tekst składanych ślubów. Maria w imieniu ludu Bożego odpowiadała: „Królowo Polski, przyrzekamy!”.

Po uwolnieniu Księdza Prymasa Maria wraz z Instytutem oddała się całkowicie pracy nad realizacją programu Jasnogórskich Ślubów Narodu w ramach Wielkiej Nowenny. Historyczną zasługą Marii Okońskiej jest ocalenie od zapomnienia kazań Prymasa Tysiąclecia. Jest też autorką około dziesięciu tysięcy jego zdjęć. Do końca życia kard. Wyszyńskiego pracowała w Sekretariacie Prymasa Polski. Była członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu Polski do końca jej istnienia.

W Testamencie Warszawskim sługa Boży kard. Stefan Wyszyński wymienił Marię Okońską w gronie najbliższych współpracowników. Rzeczywiście całe życie poświęciła ona wspieraniu wielkiej misji Prymasa Tysiąclecia. Po jego śmierci zabiegała o proces beatyfikacyjny. Wielokrotnie spotykała się z bł. Janem Pawłem II.

IPW/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda