Home WiadomościZ kraju Poznaj św. Gerarda

Poznaj św. Gerarda

Redakcja

Na łamach „Naszego Dziennika” ukazał się 7 stycznia 2019 r. artykuł o Roku Święteg Gerarda Majelii autorstwa p. Małgorzaty Bochenek, na podstawie rozmowy z o. Dariuszem Paszyńskim CSsR, Wikariuszem Prowincjała. Zapraszamy do lektury.

* * *

Poznaj św. Gerarda – We wszystkich kościołach Prowincji Warszawskiej Redemptorystów rok 2019 obchodzony jest jako Rok Świętego Gerarda Majelli.

„Dedykując czas od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 św. Gerardowi, chcemy poprzez różne wydarzenia i publikacje przypominać i przybliżać postać naszego świętego Współbrata” napisał o. Janusz Sok CSsR.

Przełożony Prowincji w piśmie ogłaszającym patrona roku 2019 u polskich redemptorystów podkreśla, że czynione są starania, aby  ożywić kult św. Gerarda, a tam gdzie go brak zainicjować.

O. Dariusz Paszyński CSsR, wikariusz prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów w rozmowie z Naszym Dziennikiem tłumaczy, że nieprzypadkowo jako patrona roku 2019 polscy redemptoryści wybrali św. Gerarda Majellę.

– Jego charyzmat jest bardzo aktualny wobec współczesnych wyzwań, przed którymi stoi świat, Kościół, świeccy, zakonnicy, czy my redemptoryści – mówi o. Dariusz Paszyński.

Święty Gerard Majella redemptorysta, przez ludzi świeckich postrzegany jest przede wszystkim jako patron matek oczekujących dziecka i orędownik małżeństw proszących o dar potomstwa, które zderzyły się z problemem niepłodności. Coraz bardziej znane są specjalne nabożeństwa za jego wstawiennictwem, które mają miejsce przy jego relikwiach u redemptorystów w Szczecinie, Tuchowie, Toruniu, Lubaszowej, Skarżysku Kamiennej, Krakowie i Zamościu. Jest wiele przykładów rodzin, które świadczą, że z wielką ufnością zwracały się do tego świętego i dzięki jego wstawiennictwu, mogą się dzisiaj cieszyć potomstwem – mówi ojciec wikariusz.

– W 2004 r. w liście na 250-lecie śmierci św. Gerarda, papież Jan Paweł II zachęcał, abyśmy jak św. Gerard ukochali, bronili i służyli zawsze ludzkiemu życiu, wobec mnożących się wciąż zagrożeń dla ludzkiego życia, zwłaszcza życia dzieci nienarodzonych.  Święty Gerard bronił życia, troszczył się o poczęte życie ludzkie, ale także o matki znajdujące się w trudnych warunkach duchowych czy materialnych – podkreśla o. Dariusz Paszyński

Św. Gerard Majella jest także patronem dobrej spowiedzi. Mimo iż nie był księdzem, a bratem zakonnym, miał dar przyprowadzania i przygotowywania ludzi do sakramentu pojednania. – Jest wzorem człowieka cierpliwie poszukującego zagubionych ludzi. Nie pozostawał obojętnym wobec ich wyborów i uwarunkowań życiowych. Rozmawiał, dialogował, przekonywał, dodawał odwagi. Jego postawa jest bardzo aktualna dzisiaj wobec powszechnego osłabienia poczucia grzechu i braku zrozumienia znaczenia Sakramentu Pojednania – zaznacza o. Dariusz Paszyński.

Był niesłusznie oskarżony. Zanim nie okazało się, że oskarżenie jest pomówieniem, znosił cierpliwie surowe kary. Nie popadł w przygnębienie wskutek tej próby, nie przeżywał specjalnej radości, gdy został uniewinniony. W obydwu wypadkach czuł, że spełnia się Wola Boża i to mu wystarczało. Jakże aktualny temat, z którym często mamy do czynienia dziś.

Myślą przewodnią roku św. Gerarda wybrano słowa „W mocy Ducha”. Nawiązują one do  hasła tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „W mocy Bożego Ducha”.

– Był świętym, który działał w mocy Bożego Ducha. Był zakochanym w Panu Bogu, pragnął zawsze pełnić Jego wolę. Pokazał, że dobre pragnienia i zamiary trzeba codziennie rozpalać i wspierać nieustanną modlitwą i duchem pokuty. Z takiej postawy czerpał siły, umocnienie – mówi o. Dariusz Paszyński.

Swoją posługą wspierał siostry zakonne. Wspomagał młodych ludzi w rozeznawaniu powołania. Szukał nowych form ewangelizacji, wychodził do ludzi pełniąc codzienne obowiązki brata zakonnego. Na peryferiach odnajdywał uczniów Chrystusa, do czego dziś zachęca Papież Franciszek.

Redemptoryści w Polsce posługują w 26 wspólnotach, obsługują 17 parafii i 4 kościoły rektoralne.  Polscy redemptoryści duszpasterzują także w 16 krajach świata. Wszędzie tam planowane są różne inicjatywy liturgiczne, pastoralne oraz wydawnicze, aby przybliżać postać św. Gerarda Majelii. Już podczas kolędy parafianie zachęcani są do bliższego zapoznania się ze świętym, poprzez okolicznościowy obrazek z modlitwą.

Małgorzata Bochenek, Nasz Dziennik

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda