Home WiadomościZ kraju Poznajmy Jezuitę – Ojca Świętego Franciszka

Poznajmy Jezuitę – Ojca Świętego Franciszka

Redakcja

To będzie niecodzienne wydarzenie. Już jutro Dom Wydawniczy Rafael wyda książkę – wywiad rzekę z ks. kard. Jorge Bergoglio zatytułowany „Jezuita. Papież Franciszek”. Czytając kolejne strony tej publikacji Czytelnik poznaje życie oraz poglądy obecnego Papieża. Ojciec Święty Franciszek odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. aborcji, celibatu oraz innych palących problemów Kościoła i świata.

W rozmowie pada pytanie o aborcję, dziennikarze przytaczają  opinię, że sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych jest kwestią religijną. „Gdzie tam… Kobieta w ciąży nie nosi w brzuchy szczoteczki do zębów ani jakiegoś guza. Nauka wskazuje, że od chwili poczęcia nowa istota posiada pełny kod genetyczny. To zachwycające Nie jest to więc kwestia religijna, lecz po prostu etyczna, posiadająca podłoże naukowe, bo mamy do czynienia z istotą ludzką” – w tak prostych, ale głębokich słowach wyjaśnia problem ks. kard. Bergoglio.

Obecny papież opowiada o swoim dzieciństwie, o rodzicach, o dorastaniu do kapłaństwa. Wyznaje, że bardzo bliską mu osobą była jego babcia i zawsze ma z sobą brewiarz, a w nim listy pisane przez babcię. Przytacza nawet bardzo bliski mu fragment epistoły, jaki otrzymał z okazji święceń kapłańskich. „Niech moi wnukowie, którym  poświęciłam to, co w mym sercu najlepsze, cieszą się życiem długim i szczęśliwym. Ale jeśli pewnego dnia ból, choroba czy strata ukochanej osoby napełnią ich smutkiem, niech pamiętają, że jedno westchnienie przed Tabernakulum, gdzie jest obecny największy i najwspanialszy męczennik, oraz jedno spojrzenie na Maryję stojącą u stóp krzyża, mogą być jak krople balsamu spływające na najgłębsze i najboleśniejsze rany” – napisała babcia obecnego papieża.

Takich wyznań Franciszka w książce znajdziemy wiele. Niezwykle wzruszające zaś jest napisanego przez niego przed laty wyznanie wiary, które jak sam wyznał napisał „w chwili mocnego duchowego przeżycia”. Kard. Bergoglio napisał m.in.:

„Chcę wierzyć w Boga Ojca, który kocha mnie jak syna, i w Jezusa, Pana który napełnił mnie swym Duchem w moim życiu, aby sprawić, żebym się uśmiechał, i aby doprowadzić mnie w tej sposób do wiecznego królestwa życia (…). Wierzę, że inni ludzie są dobrzy, i że mam ich kochać bez lęku, i nigdy nie zdradzać po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Wierzę w życie duchowe. Wierzę, że chcę bardzo kochać. (…) Wierzę w Maryję, moją matkę, która mnie kocha i nigdy nie zostawi samego…”.

„Jezuita. Papież Franciszek” to wywiad, który warto przeczytać. Papież na stawiane mu pytania odpowiada prosto, przejrzyście, często dowcipnie, przytaczając różne anegdoty. Dzięki tej książce można lepiej poznać obecnego Papieża, zrozumieć jego nauczanie, poglądy. To książka, dzięki której można zanurzyć się niejako w innym świecie, a jednocześnie poznać zdanie Papieża, na stawiane mu przez  liberałów zarzuty.

W najbliższych tygodniach książka ukaże się w 14 krajach. Prawa do jej wydania kupiły największe oficyny na świecie. Wersję niemiecką przygotowuje Herder, francuską Flammarion, a włoską Salani, w Ameryce Północnej prawa wykupiła Grupa Penguin. W Polsce wydawcą książki Papież Franciszek. Rozmowy z Jorge Bergoglio jest Dom Wydawniczy „Rafael”.

mp

„Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio”, Dom Wydawniczy Rafael, Kraków 2013/

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda