Home WiadomościZ kraju Poznań: „Woreczek ryżu” dla Kenii

Poznań: „Woreczek ryżu” dla Kenii

Redakcja

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 populacji świata jest niedożywiona, 1/3 głoduje. Porcja 100 g ryżu to dla wielu jedyny posiłek w ciągu całego dnia. Duszpasterstwo studentów i absolwentów Porcjunkula działające przy poznańskim kościele ojców franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu, zorganizowało akcję „Woreczek ryżu”.

Akcja ma trzy wymiary:

  • postu – w wybranym dniu WORECZEK RYŻU staje się dla nas, jeżeli to możliwe, jedynym posiłkiem;
  • jałmużny – pieniądze, które przeznaczylibyśmy na posiłki, składamy jako ofiarę dla potrzebujących;
  • modlitwy – wspominamy w modlitwie ubogich, głodnych i cierpiących.

Woreczki ryżu rozprowadzaliśmy po akademickich Mszach Świętych w każdą niedzielę i środę Wielkiego Postu.

Wspieramy ubogich i głodujących w stolicy Kenii, Nairobi, gdzie Ojcowie Franciszkanie Gdańskiej Prowincji Św. Maksymiliana prowadzą swoją działalność misyjną.

Oprócz prac w narodowym Sanktuarium Maryjnym w Subukii oraz duszpasterstwie parafialnym posługują ubogim, żyjącym w slumsach Nairobi, chorym na AIDS, prowadzą szkoły, ośrodki zdrowia czy domy rehabilitacyjne dla osieroconych lub – molestowanych przez swoich krewnych – dziewcząt.

Jest to posługa wymagająca dużego poświęcenia, cierpliwości, czasu, ale i środków finansowych. To jest konkretny cel, coś, co możemy zaoferować w czasie Wielkiego Postu najuboższym i sobie… Ważne, aby w całej akcji nie zatracić żadnego z jej wymiarów. Nie chodzi o same ofiary, ale również o wymiar postu i modlitwy.

O akcji zrobiło się głośno w poznańskich i ogólnopolskich mediach. Spotkaliśmy się z dużą życzliwością i zainteresowaniem wiernych, którzy przychodzili po woreczki co tydzień, planując np. piątek jako dzień postu.

W ciągu całego Wielkiego Postu rozdaliśmy około 500 woreczków ryżu, zbierając przy okazji prawie 8 tys. zł. Zebrane pieniądze przekazaliśmy na misje w Kenii, na pomoc dla najuboższych, tych potrzebujących, za których modliliśmy się, poszcząc i jednocząc się z nimi w czasie przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

opr. Maria Słowińska

Więcej szczegółów na stronie duszpasterstwa Porcjunkula

Zobacz film o inicjatywie

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda