Home WiadomościZ kraju Poznań: Albertyński Dzień Wolontariatu z okazji jubileuszu sióstr albertynek

Poznań: Albertyński Dzień Wolontariatu z okazji jubileuszu sióstr albertynek

Redakcja

Wykład o albertyńskich formach pomocy potrzebującym, świadectwa wolontariuszy i osób wychodzących z bezdomności, modlitwa o pokój w Ukrainie, wielbienie oraz biesiada przy grillu złożą się na Albertyński Dzień Wolontariatu. Wydarzenie, którego gośćmi będą bp Szymon Stułkowski oraz Dobromir Makowski, inicjator RapPedagogii, czyli spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień, odbędzie się 23 kwietnia przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego w Poznaniu.

„W tym roku świętujemy jubileusz 50 lat istnienia prowincji poznańskiej sióstr albertynek. Z tej okazji podjęłyśmy wiele inicjatyw modlitewnych w placówkach, gdzie pełniłyśmy posługę. Chciałyśmy jednak podkreślić posługę młodzieży, która w naszym charyzmacie obecna jest w wielu dziełach” – mówi KAI s. Dobrawa Korzeniewska z Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim, które w stolicy Wielkopolski prowadzą jadłodajnię Caritas.

Zakonnica podkreśla, że bez wolontariatu, który gromadzi młodych ludzi z Poznania, Suchego Lasu, Czerwonaka czy Kamionek, działalność jadłodajni nie byłaby możliwa.

„W naszym jubileuszowym roku chciałyśmy docenić wolontariuszy i świętować razem z nimi oraz zachęcić innych do włączenia się w wolontariat i pokazać, że daje on prawdziwą satysfakcję” – tłumaczy albertynka.

Wykład o albertyńskich formach pomocy wygłosi s. Magdalena Bella ze zgromadzenia albertynek posługujących w Bydgoszczy. „Siostry prowadzą tam Centrum Pomocy im. św. Brata Alberta, gdzie są też mieszkania dla osób, które chcą wyjść z bezdomności i przebywają tam czasowo” – wyjaśnia s. Dobrawa. Jedną z takich osób jest 23-letni Mateusz, który podczas jutrzejszego wydarzenia wygłosi świadectwo.

O swoim doświadczeniu wolontariatu opowie Nicole Lenek, wolontariuszka z Poznania.

Gościem specjalnym spotkania będzie Dobromir Makowski z Pabianic, inicjator RapPedagogii, czyli spotkań z zakresu profilaktyki uzależnień, który na podstawie własnych doświadczeń postanowił pomóc innym.

„To przykład człowieka, który odnalazł cel i sens swojego życia dzięki Panu Bogu. Jest autentycznym, żywym świadectwem nawrócenia” – podkreśla albertynka.

Młodzi, którzy wezmą udział w Dniu Wolontariatu, wysłuchają też konferencji przygotowanej przez bp. Szymona Stułkowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej, oraz wezmą udział w wielbieniu.

Będą też mogli ozdobić pisakami torby, w których siostry będą rozdawać kanapki potrzebującym.

Siostry albertynki zaproszą też młodych do modlitwy o pokój w Ukrainie. „Świadectwo wygłosi kilkuletnia Ela, która z mamą uciekła przed wojną z Krzywego Rogu na Ukrainie. Dziewczynka odnosiła w swojej ojczyźnie sukcesy w tańcu. Jutro wystąpi przed uczestnikami wydarzenia” – mówi siostra albertynka.

Podczas Albertyńskiego Dnia Wolontariatu nie zabraknie też biesiady przy grillu i integracji. Na zakończenie młodzi otrzymają świece z napisem „Być dobrym jak chleb”.

Zgromadzenie Sióstr Albertynek założył w 1891 roku św. Brat Albert. Od początku istnienia charyzmatem zgromadzenia jest pomoc potrzebującym. Siostry w Poznaniu były obecne już w okresie międzywojennym, mieszkały razem z ubogimi w baraku przy ulicy Bukowskiej 2. Kiedy w latach 20. XX w. zapadła decyzja o budowie Międzynarodowych Targów Poznańskich na tym terenie, opuściły stolicę Wielkopolski.

19 marca 1972 r. przełożona generalna s. Emeryka Gaca wydała dekret o powstaniu trzeciej prowincji sióstr albertynek z siedzibą w Poznaniu. Budynek przy ul. Ściegiennego 133 w Poznaniu, gdzie do dziś mieszkają i posługują zakonnice, siostry otrzymały od archidiecezji.

W 2000 r. otworzyły jadłodajnię, wcześniej ubodzy jedli przygotowaną i wydawaną przez siostry zupę i chleb na podwórku przy domu.

Codziennie do jadłodajni sióstr albertynek, w której wydawana jest zupa i kanapki, przychodzi ok. 250 osób.

Posługę sióstr wspiera ok. 200 wolontariuszy, którzy włączają się w różne działania, m.in. przygotowanie posiłków, wydawanie kanapek czy zbiórki żywności.

msz / Poznań
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda