Poznań: fragmenty nieznanych listów św. Matki Teresy

deon-plAnna Seniuk przeczytała fragmenty nieznanych listów, modlitw i myśli św. Matki Teresy z Kalkuty podczas prezentacji Verba Sacra w poznańskiej katedrze. Niedziela prezentacja zainaugurowała XVI Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra.

„Chociaż dzisiaj nastąpiło formalne zamknięcie Roku Jubileuszowego, jesteśmy wezwani, by kontynuować dzieło miłosierdzia, stąd idea zaprezentowania pism św. Matki Teresy” − powiedział, rozpoczynając spotkanie, Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu Verba Sacra.

W komentarzu teologicznym ks. prof. dr hab. Jacek Hadryś z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zauważył, że niedawno kanonizowana założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości w pełni zdawała sobie sprawę z faktu, że miłość do Boga jest nierozerwalnie związana z miłością do bliźniego. „Święta z Kalkuty podjęcie wezwania do służby najuboższym z ubogich ukierunkowała całkowicie ku Chrystusowi i z Nim związała” − stwierdził. Przypomniał, że dla niej wszelkie dobro świadczone najuboższym było świadczeniem dobra samemu Chrystusowi.

Podkreślił, że święta Matka Teresa z Kalkuty stała się z dobroci Bożej czytelnym świadkiem i apostołem Bożej miłości, Bożego miłosierdzia. Ks. prof. Hadryś zaznaczył, że „nie jest przesadą stwierdzenie, że w pełni, w stu procentach, można do niej odnieść słowa św. Pawła: Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego, który umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie (Gal 2,20)”.

Oprawę muzyczną Verba Sacra przygotował znany wokalista, gitarzysta, aranżer i kompozytor Leopold Twardowski. W programie uczestnicy prezentacji usłyszeli m.in. utwory „Wielbię Cię”, „Kim jesteś Ty, Panie” czy „Ciebie całą duszą pragnę”.

Podczas tegorocznego Festiwali Sztuki Słowa odbędzie się m.in. promocja książki „Dekalog” z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, 30 listopada, w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oraz 14 grudnia benefis mistrza słowa − Wiesława Komasy w Osiedlowym Domu Kultury „Pod Lipami” w Poznaniu. Organizatorzy zapraszają też do wspólnego czytania dzieł Henryka Sienkiewicza w ramach Festiwalowej Szkoły Czytania Klasyki Polskiej.

Festiwal Sztuki Słowa zainaugurowano w 2001 roku w ramach projektu Verba Sacra, jako przedsięwzięcie poświęcone największym dziełom literatury polskiej i światowej. Podstawowym celem wydarzenia jest akcentowanie obecności klasyki literackiej we współczesnej kulturze poprzez koncerty słowa z udziałem znanych aktorów, mistrzów recytacji.

KAI/ml

Za: www.deon.pl