Home WiadomościZ kraju Poznań: „Misja na Szewskiej” o polskich elżbietankach w Ziemi Świętej

Poznań: „Misja na Szewskiej” o polskich elżbietankach w Ziemi Świętej

Redakcja

O obecności i pracy sióstr elżbietanek w Ziemi Świętej opowiedzą s. Małgorzata Kobierska ze Zgromadzenia św. Elżbiety, oraz Anna Maria Dzik, prezes Akademickiego Koła Misjologicznego im dr. Wandy Błeńskiej, działającego przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie online w ramach „Misji na Szewskiej” odbędzie się 17 marca.

„Siostry elżbietanki obecne są w Ziemi Świętej od 1931 r. W Jerozolimie prowadzą Stary i Nowy Dom Polski oraz Dom Pokoju dla osieroconych i ubogich dzieci w Jerozolimie od 1967 r., taki sam także w Betlejem od 2010 r. Oba sierocińce należą do Prowincji Poznańskiej Zgromadzenia, więc siostry przebywające na urlopie w Polsce nieraz zaglądają do naszego poznańskiego biura Pomoc Kościołowi w Potrzebie” – opowiada Kinga Waliszewska z Biura Regionalnego papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”.

Zaznacza, że z kolei studenci z poznańskiego Akademickiego Koła Misjologicznego podczas swoich wakacji odwiedzają Domu Pokoju w Jerozolimie i w ramach doświadczenia misyjnego pomagają siostrom jako wolontariusze.

Ponadto stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie oraz AKM wspólnie prowadzą projekt pt. „Gwiazda Betlejemska”, realizowany co roku 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Dochód ze sprzedaży kredy, kadzidła i węgielka przeznaczony jest na sierociniec prowadzony przez siostry elżbietanki (Dom Pokoju) na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Polskie siostry elżbietanki stworzyły dzieciom warunki do godnego życia, edukacji i rozwoju duchowego. Przez 54 lata około 400 dzieci doświadczyło opieki i wsparcia ze strony sióstr.

W powstaniu Domu Pokoju na Górze Oliwnej w 1967 r. oraz w ostatnich latach istnienia Domu Pokoju w Betlejem ważną rolę odegrała Wielkopolanka, s. Rafała (Helena Józefa Włodarczak), zmarła 12 grudnia 2019 r., odznaczona w 2017 r.  przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w niesieniu pomocy osobom potrzebującym”.

Akademickie Koło Misjologiczne to koło naukowe działające przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, skupiające studentów, którym bliska jest tematyka misyjna. Stanowi ono kontynuację powstałego w 1927 r. Akademickiego Koła Misyjnego działającego przy Uniwersytecie Poznańskim, którego członkinią była także służebnica Boża dr Wanda Błeńska − Matka Trędowatych.

Spotkanie będzie transmitowane 17 marca o godz. 18.30 w mediach społecznościowych:

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda