Home WiadomościZ kraju Poznań: „Misja na Szewskiej” o św. Andrzeju Boboli

Poznań: „Misja na Szewskiej” o św. Andrzeju Boboli

Redakcja

Czy kult św. Andrzeja Boboli jest w naszej ojczyźnie żywy? Czy jezuita żyjący na przełomie XVI i XVII w. jest odpowiednim patronem na nasze czasy? Na te i inne pytania odpowiedzą Agnieszka Pers, reżyser filmu dokumentalnego „Niezłomny Patron Polski. Święty Andrzej Bobola”, oraz narrator filmu, Krzysztof Ziemiec. Spotkanie online poświęcone świętemu męczennikowi odbędzie się 12 maja w ramach „Misji na Szewskiej”.

„16 maja przypada liturgiczne wspomnienie św. Andrzeja Boboli, jezuity, męczennika, jednego z patronów Polski. To dobra okazja, by przybliżyć tę postać i przypomnieć dokument na temat historii życia tego męczennika” – mówi KAI Kinga Waliszewska z Biura Regionalnego papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”.

Podkreśla, że film, który ukazał się w 2015 r., nie jest typową hagiografią, ale próbą odpowiedzi na pytanie, kim jest Andrzej Bobola?

„Jest to niezwykły dokument, gdyż pokazuje, jak ważnym dla Polski świętym jest ten jezuicki męczennik. Przedstawia też świadectwa osób, które przez jego wstawiennictwo otrzymały łaskę powrotu do zdrowia oraz kult świętego w Sanktuarium Narodowym Świętego Andrzeja Boboli w Warszawie i Sanktuarium w Strachocinie” – zauważa Waliszewska.

Śladami świętego męczennika w filmie podąża znany dziennikarz Krzysztof Ziemiec. Rozpoczyna swoją wędrówkę od miejsca narodzin Andrzeja Boboli, poznaje dokumenty historyczne, opowieści, a także ludzi, którzy świętemu jezuicie zawierzyli swoje życie.

„Całej ekipie realizującej dokument zależało przede wszystkim na dwóch rzeczach: by film nie pokazywał wyłącznie wątku objawień Boboli oraz by trafił do ludzi poszukujących, a nawet wątpiących” – zaznacza Waliszewska.

Święty Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był kaznodzieją, spowiednikiem, wychowawcą młodzieży. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski.

Spotkanie poświęcone św. jezuicie będzie transmitowane 12 maja o g. 18.30 w mediach społecznościowych.

msz / Poznań
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda