Home WiadomościZ kraju Premiera książki i filmu: Jasna Góra – Sanktuarium Narodu

Premiera książki i filmu: Jasna Góra – Sanktuarium Narodu

Redakcja

jasnagora.comUkazał się nowy videoprzewodnik po Jasnej Górze. Premiera filmu DVD i towarzyszącej mu książki pt. „Jasna Góra. Sanktuarium Narodu” odbyła się w czwartek, 7 kwietnia o godz. 18.00 w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. 

„Do tej pory na rynku wydawniczym Jasna Góra nie miała takiego wydawnictwa, które byłoby prezentowaniem naszego sanktuarium w formie videoprzewodnika – zauważył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry, pomysłodawca powstania filmu, w czasie spotkania promującego film – Ten pomysł długo nosiłem w sercu i zawsze myślałem, żeby go zrealizować. A dobrą okazją nadarzającą się do realizacji tego pomysłu są wydarzenia, które będą miały miejsce w tym roku – a więc Światowe Dni Młodzieży i tak, jak się spodziewamy, duża ilość młodych ludzi przybywających do Krakowa, ale również i na Jasną Górę, nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Stąd film ma 8 wersji językowych. Tym nowym wydawnictwem chcieliśmy uczcić też 1050-tą rocznicę Chrztu Polski, i jednocześnie wizytę Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie i na Jasnej Górze, gdzie będziemy brać udział w dziękczynieniu za ten Jubileusz razem z Ojcem Świętym”.

„Jest to pakiet, który składa się z książki, która jest w 2 językach, oraz z filmu w 8 językach, aby w ten sposób można było być na Jasnej Górze, a jednocześnie zabrać z Jasnej Góry pewien pakiet informacji, ale też i przeżyć, wspomnień, które będą mogły później służyć także innym” – powiedział o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry, który poprowadził konferencję prasową poprzedzającą pokaz filmu.

„Ufam, że ten wideoprzewodnik będzie faktycznie pomocą do tego, by jeszcze raz zatrzymać się i wejść w tajemnice naszego Narodowego Sanktuarium, ale też przypomnieć sobie te chwile spędzone tu, na Jasnej Górze, na modlitwie” – dodał przeor klasztoru o. Marian Waligóra.

Wojciech Jędrzejewski, producent wykonawczy i scenarzysta filmu, podkreślał: „Dla każdego producenta filmowego możliwość nakręcenia filmu o Jasnej Górze jest wielkim zaszczytem. W moim przypadku zaszczyt jest podwójny, bo ja jestem częstochowianinem z urodzenia. Jasna Góra zarówno dla mnie, jak i dla całego mojego pokolenia, była miejscem absolutnie szczególnym, darzonym szczególnym uczuciem, w związku tym nie ukrywam, że realizując ten film miałem taką ogromną satysfakcję, że spełniam w pewnym sensie z jednej strony obowiązek, a z drugiej strony spotkał mnie zaszczyt, że po latach mogę dołożyć ręki do tego, żeby pokazywać Jasną Górę na całym świecie”.

„Widać było, że wszyscy pracowali z ogromnym zaangażowaniem, dali z siebie wszystko i było to niezwykłe przeżycie dla nas – wyznał Wojciech Królikowski, reżyser filmu – Staraliśmy się również, ażeby nie powtarzać pewnych już istniejących rozwiązań, które były zastosowane w filmach, które dotyczyły Jasnej Góry. Chcieliśmy spojrzeć na Jasną Górę trochę z innego punktu widzenia, dostrzec rzeczy, które są obecne, a które nie pojawiły się przekazie filmowym. I wydaje nam się, że udało się zwrócić uwagę na to, co tutaj się dzieje i na to, jak wielkim przeżyciem duchowym jest obecność dla ludzi, którzy tutaj przyjeżdżają. I to było niezwykle ważne i uduchowiające przeżycie dla całej ekipy”.

Jak podkreślił paulin o. Stanisław Rudziński, autor tekstów do filmu i książki, nie jest łatwo w sposób przystępny opowiedzieć historię Jasnej Góry. „Jest to bardzo trudne, dlatego ja sam nie byłem na siłach tak właściwie to przygotować – wyznaje paulin – Korzystałem bardzo dużo z pomocy, i tutaj trzeba wymienić nieocenioną wprost wieloletnią historyk sztuki, już nieżyjącą, panią Zofię Rozanow, która tutaj spędziła całe życie inwentaryzując tak bogate zbiory Jasnej Góry. Ta jej wiedza bardzo przysłużyła się do poznania tego miejsca, historii i roli, jaką spełniała zawsze Jasna Góra, przede wszystkim jako miejsce święte, (…) ale też i roli, jaką Jasna Góra spełniała jako twierdza, kiedyś w znaczeniu militarnym, przez ponad 200 lat. Z czasem ta rola nijako przeszła na znaczenie twierdzy duchowej”.

Na promocję przewodnika o częstochowskim sanktuarium przybyli m.in. abp senior Stanisław Nowak, poseł PiS Szymon Giżyński i Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta Częstochowy. Obecni byli także definitorzy generalni Zakonu Paulinów: o. Kazimierz Maniecki i o. Mariusz Tabulski.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es
2016-04-08, piątek, godz. 15.00

Link do obejrzenia zwiastuna filmu to: https://youtu.be/dwzljiWIvGw

*

’Jasna Góra. Sanktuarium Narodu' to pakiet składający się z książki i filmu. Wyprodukowany został z myślą o uniwersalnym odbiorcy. Przeznaczony jest więc tak dla pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę, jak i wszystkich zainteresowanych naszym Narodowym Sanktuarium, ale także historią Polski i Europy, duchowością, wychowaniem patriotycznym, historią sztuki…. Ta niezwykła opowieść o Sanktuarium Jasnogórskim powstała z myślą o naszych gościach z krajów angielsko-, niemiecko-, hiszpańsko-, francusko- i rosyjskojęzycznych oraz dla pielgrzymów i turystów z Polski, Włoch czy z Węgier.

Sam pomysł zrealizowania takiego filmu i książki związany jest ze Światowymi Dniami Młodzieży oraz pielgrzymką papieża Franciszka na Jasną Górę. Spodziewamy się w tym czasie zwiększonego napływu pielgrzymów, młodych ludzi z całego świata. W związku z tym chcielibyśmy umożliwić im zabranie takiego wielojęzykowego pakietu do swoich krajów, swoich bliskich, by mogli z nimi podzielić się tym co widzieli i słyszeli w Polsce i na Jasnej Górze. Tym bardziej, że kamera filmowa dociera do wielu detali niewidocznych z daleka, wchodzi w miejsca wyłączone ze zwiedzania, a lektor opatruje kompetentnym i pogłębionym komentarzem oglądany obraz.

Duchowa pielgrzymka na Jasną Górę, którą umożliwia nam film oraz wgłębienie się w historię naszego Narodowego Sanktuarium stanowi też etap przygotowania do przyszłorocznego świętowania 300-lecia koronacji Jasnogórskiego Wizerunku papieskimi koronami, jako w świecie poza Italią.

Film w swoim założeniu nie jest jedynie przewodnikiem po jasnogórskim zespole klasztornym, jakże ważnym dla historii Polski i Europy. Prezentując wszystkie najważniejsze obiekty Sanktuarium, przedstawia ich historię i pokazuje detale niewidoczne gołym okiem. Książka i film mówią także o tym, czym ubogaca obecność na Jasnej Górze również w kategoriach duchowych.

Poprzez bardzo nowoczesną technikę wykonania film tworzy szczególny rodzaj satysfakcji dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość HD. Wideoprzewodnik zawiera wiele ujmujących zdjęć, a także ujęcia wykonane w technice 3D, towarzyszące obiektom jasnogórskim.

W filmie wykorzystano muzykę klasyczną z zasobów Jasnogórskiej Muzyki Dawnej w mistrzowskich wykonaniach. Jest ona dodatkową ucztą nie tylko dla koneserów i znawców, ale dla wszystkich, którzy zdecydują się film ten obejrzeć.

Producentem filmu jest Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Książka wraz z filmem, już w dniu swojej premiery, będą dostępne w ogólnopolskiej sieci księgarń Matras, a także w sklepie internetowym tej drugiej co do wielkości sieci sprzedaży książek w Polsce. Pakiet składający się z książki i filmu będzie można także nabyć w jasnogórskich księgarniach. Wideoprzewodnik w okresie Światowych Dni Młodzieży 2016 r. oraz wizyty Ojca Świętego Franciszka w Polsce i na Jasnej Górze będzie promowany w księgarniach krakowskich, śląskich i w największych polskich aglomeracjach.

Autorem tekstów książki i filmu jest o. Jan Stanisław Rudziński, paulin, historyk sztuki, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze, autor licznych publikacji z dziedziny sztuki sakralnej.

Producentem wykonawczym i scenarzystą filmu został Wojciech Jędrzejewski, producent filmów dokumentalnych, autor wielu publikacji, scenariuszy filmowych, wydawca książek, wykładowca w zakresie fotografii. Laureat polskich i zagranicznych nagród filmowych m.in. Guirlande de`Honneur na Festiwalu FITSU w Mediolanie.

Reżyserii filmu pt.: ‘Jasna Góra. Sanktuarium Narodu’ podjął się Wojciech Królikowski, znany i wielokrotnie doceniany autor kilkudziesięciu reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych i reportaży radiowych. Zdobywca m.in. Nagrody Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż dokumentalny ‘W oku Boga’ (2013).

Zdjęcia do filmu wykonał Jan Zub, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, wielokrotnie nagradzany za zdjęcia do filmów dokumentalnych i audycji telewizyjnych, współautor wielu audycji i słuchowisk radiowych. Wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, laureat nagrody Grand Prix Festiwalu CIRCOM w Bolonii.

„Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na historycznej i duchowej mapie Polski, tu krzyżują się drogi nas wszystkich, zarówno prostego pielgrzyma, jak i przywódców państw, tu pielgrzymowali papieże, tu przynosimy do Matki Bożej całe nasze życie. Chcemy spotkać się z Jej matczynym wzrokiem, który często pomaga nam rozpocząć życie na nowo, przemienić je, znaleźć nowe drogi. Z wielką radością zapraszam do wejścia w tajemnicę Jasnej Góry z tym wyjątkowym Przewodnikiem, który pomoże nam jakby na nowo, jeszcze raz pielgrzymować po tych świętych miejscach” – podkreśla przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Czas emisji filmu: 64 minuty.

Film został wykonany przy udziale:

Konsultacja specjalistyczna: o. Stanisław Rudziński OSPPE, o. Robert Jasiulewicz OSPPE, o. Nikodem Kilnar OSPPE, Zofia Rozanow.

Kierownictwo produkcji: Michał Skrzeczek, Ewa Rawiak

Grafika 3D: Ernest Kośka, Bucket

Montaż obrazu i dźwięku: Norbert Rudzik

Lektor: Andrzej Ferenc

Światło: Piotr Gburek

Wózek i kran kamerowy: January Jarnot, Maciej Jarnot

Współpraca: Jacek Ciastko

Realizacja nagrań lektorów: Cofeina Studio, Katarzyna Kosmo Juliusz Greń oraz lektorzy: Jeff Shiffman, Julien Bremaud, Xabier Vazquez, Matthias Schlette, Ilja Zmiejew
Dániel Bodovics, o. Bátor Botond OSPPE.

*

Z okazji promocji filmu i książki Kancelaria Prezydenta RP przesłała okolicznościowe pismo na ręce o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry:

Czcigodny ojcze Przeorze,

w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy serdecznie dziękuję Ojcu Przeorowi za zaproszenie na premierę książki i filmu pt. „Jasna Góra — Sanktuarium Narodu”, ukazujących fenomen miejsca, które na stale zapisało się w dziejach naszej Ojczyzny.

Wierzę, iż wspomniana publikacja nie tylko rozsławiać będzie Jasną Górę jako ważną przestrzeń na duchowej mapie Europy i Świata, ale stanie się również pomocnym kompendium w zgłębianiu naszej historii i poznawaniu wyjątkowego dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Życzę udanego przebiegu spotkania oraz ciekawej dyskusji. Ojcu Przeorowi pragnę życzyć kolejnych ciekawych przedsięwzięć, zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności

Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda