Home WiadomościZ kraju Premiera wywiadu rzeki z Biskupem Stanisławem Stefankiem

Premiera wywiadu rzeki z Biskupem Stanisławem Stefankiem

Redakcja

diecezja.lomza.plW obliczu tak wielkiego serca, nieprzebranej miłości do drugiego człowieka, przeogromnej wiedzy i doświadczenia, mając w świadomości, że za tym wszystkim stoi Jezus Chrystus, trudno być pośrednikiem w takim dziele – mówiła Marzena Nykiel, autorka wywiadu rzeki z biskupem seniorem Stanisławem Stefankiem, w trakcie wieczoru promującego książkę „We wszystkim Chrystus”.

W środowy wieczór goście, przybyli na prezentację książki „We wszystkim Chrystus”, szczelnie wypełnili dolną salę Muzeum Diecezjalnego w Łomży. Patrząc od strony czytelnika ta książka porusza wszystkie najważniejsze sprawy w życiu. Jest mowa o Kościele, rodzinie, Narodzie, o drugim człowieku i wierze w Pana Boga. Jest też o mediach, które zawsze były, są i będą w centrum zainteresowania biskupa seniora Stanisława Stefanka.

Początkowo nie było łatwo namówić księdza biskupa do zwierzeń. Jak przyznał w trakcie spotkania, najpierw mówiono mu o niewielkim wydaniu, wręcz broszurze. W efekcie powstała książka, która liczy ponad 300 stron. To esencja kilkunastu spotkań Marzeny Nykiel z biskupem Stefankiem i kilkudziesięciu godzin nagrań.

– To próba rozliczenia sumienia wobec zadania, jakie każdy z nas dostaje od Pana Boga – mówił na spotkaniu biskup Stanisław Stefanek. On też dostał swoje zadanie do wypełnienia. Jak mówił – są aktywa, ale zdarzają się też pasywa. Wspominając prace nad książką mówił o stronie metodologicznej, kiedy to prowadzono pierwsze działania, dziś zakończone publikacją. Nie było łatwo. Były obawy, nawet wręcz lęk – ale namówiono mnie i dziś za to dziękuję.

Obecny na spotkaniu biskup łomżyński Janusz Stepnowski nie krył entuzjazmu, z jakim obserwuje działania biskupa seniora i jego aktywność na wielu płaszczyznach, którym towarzyszy dzielenie się doświadczeniem, mądrością i przede wszystkim głęboką wiarą z tymi, których spotyka na swojej drodze. Odnosząc się do książki, biskup Janusz Stepnowski zauważył, że to wartościowa publikacja pod kątem przekazu historycznego.

Szczególnie dla młodych czytelników. Biskup Janusz Stepnowski przypomniał, że książka „We wszystkim Chrystus” ukazuje się w 35. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez biskupa seniora. Było to 24 sierpnia 1980 roku.

Wśród wielu gości na prezentacji książki „We wszystkim Chrystus” był obecny między innymi Jan Szyszko – trzykrotny minister środowiska (w rządach: Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego), poseł na Sejm RP V,VI i VII kadencji. Jan Szyszko, dziękując biskupowi Stefankowi za zaproszenie, przypomniał ich wieloletnią znajomość, nie tylko na linii parlamentarzysta – hierarcha kościelny, zwracając uwagę na gotowość do działania i gotowość do pomocy, na jaką mógł zawsze liczyć ze strony biskupa Stanisława. Jednocześnie przekazał też na ręce biskupa seniora życzenia od Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Maciej Kowalski

Więcej (zdjęcia) na: www.diecezja.lomza.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda