Home WiadomościZ kraju Proboszczewice: wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej

Proboszczewice: wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej

Redakcja

Parafia w Proboszczewicach koło Płocka przyjęła relikwie św. Faustyny Kowalskiej: święta w latach 30. XX wieku pracowała w pobliżu, w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Białej: – Relikwie św. siostry Faustyny ożywią kult Bożego Miłosierdzia – powiedział proboszcz ks. prał. Kazimierz Dziadak.

Relikwie św. Faustyny Kowalskiej zostały przywiezione z Łagiewnik pod Krakowem, gdzie znajduje się grób św. siostry Faustyny Kowalskiej. W podpłockiej parafii umieszczono je obok obrazu świętej, który od wielu lat jest czczony w kościele.

Św. Faustyna Kowalska jest znana i pamiętana w tych stronach: przez kilka lat przebywała w pobliskim Płocku, ale przede wszystkim posługiwała w domu zakonnym w sąsiedniej parafii Biała. „To święta stąd. Ufamy, że obecność jej relikwii przyczyni się do wzrostu pobożności i ożywienia kultu Bożego Miłosierdzia. Wierzymy, że św. Faustyna będzie nam wypraszała łaski i pomoże w tym, byśmy stawali się ludźmi miłosierdzia” – mówił ks. prał. Kazimierz Dziadak, proboszcz parafii św. Floriana w Proboszczewicach.

W minionych latach w parafii w każdy czwartek przed wieczorną Mszą św. w kościele odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Obecnie Koronka ta jest odmawiana w każdy piątek, w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu: – Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, w którym żyła siostra Faustyna mówią, że to jest już nasza parafianka – dodaje duszpasterz.

Wprowadzenie relikwii św. Faustyny poprzedziło duchowe przygotowanie: parafialne obchody 90. rocznicy pierwszego objawień Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie”, co miało miejsce 22 lutego 1931 roku na Starym Rynku w Płocku, Nowenna do Bożego Miłosierdzia, wystawa o pobycie św. Faustyny w Płocku i rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia.

eg / Proboszczewice
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda