Home WiadomościZ kraju Prof. Stróżewski odebrał w piątek w Akademii Ignatianum Order św. Sylwestra

Prof. Stróżewski odebrał w piątek w Akademii Ignatianum Order św. Sylwestra

Redakcja

Jego filozofia jest światłem dla ducha, które rozprasza mroki umysłu – mówił prof. Paweł Taranczewski w laudacji wygłoszonej na cześć prof. Władysława Stróżewskiego. Wybitny filozof odebrał w piątek w Akademii Ignatianum Order św. Sylwestra – jedno z najwyższych odznaczeń papieskich.

Jak podkreślał rektor jezuickiej uczelni, ks. prof. Józef Bremer SJ, przyznanie Orderu św. Sylwestra jest świadectwem docenienia przez papieża Franciszka zasług uczonego dla Kościoła i „wyrazem głębokiego szacunku dla otwartości na drugiego człowieka.

Laudację wygłosił uczeń filozofa wartości, prof. Paweł Taranczewski. Cytując Horacego, podkreślał, że Władysław Stróżewski „wzniósł pomnik trwalszy od spiżu”. – Jego filozofia jest światłem dla ducha, które rozprasza mroki umysłu, leczy jego rany, pokazuje drogę filozoficznych poszukiwań – mówił. – Dar ten profesor ofiarował nam w czasie właściwym, gdy bardziej niż kiedykolwiek był potrzebny, gdy bardziej niż kiedykolwiek byliśmy go złaknieni – dodał.

Papieskie odznaczenie wręczył w imieniu rektor UPJPII w Krakowie, ks. prof. Wojciech Zyzak. – Jako kapłan jestem wdzięczny profesorowi za dzieło ewangelizacji, jakie tworzył swoim nauczaniem i twórczością – mówił.

Prof. Władysław Stróżewski stwierdził, że „nie udźwignie” tego, co zostało o nim powiedziane podczas uroczystości. Swoje przemówienie poświęcił jednemu z pierwszych filozofów chrześcijańskich, św. Justynowi Męczennikowi. Wyznał, że to właśnie jego pisma były przedmiotem zajęć z prof. Stefanem Swieżawskim, który był nauczycielem Stróżewskiego. – Zawdzięczam mu rozumienie chrześcijaństwa i polskości – wyjaśniał. Podkreślił, że prof. Swieżawski i drugi z mistrzów kawalera papieskiego orderu, prof. Roman Ingarden, byli „takimi mistrzami, jakich dziś już nie ma”.

Na zakończenie swojego wykładu profesor życzył zebranym nadziei na to, że „dążenie do prawdy może się udać”.

Władysław Stróżewski urodził się 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoją drogę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie był dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem i dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, o. Mieczysława Alberta Krąpca OP, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.

Jest autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki.

Prof. Stróżewski jest laureatem wielu nagród, m.in. doktoratu honoris causa Uniwersytetów Jagiellońskiego i Pedagogicznego w Krakowie oraz Lauru Jagiellońskiego. Był członkiem redakcji miesięcznika „Znak”, następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Przez lata pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim cieszył się wielkim autorytetem jako wybitny dydaktyk i naukowiec. Jako profesor Akademii Ignatianum w Krakowie prowadził zajęcia, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów, ale także pracowników naukowych. Jego erudycja, sposób prowadzenia zajęć, otwartość na pytania – wszystko to przyciągało na jego wykłady licznych słuchaczy. Profesor ujmuje swoją bezpretensjonalnością, nieustanną życzliwością i uważnym wsłuchiwaniem się w prowadzony dialog.

Order Rycerski św. Sylwestra jest jednym z najwyższych odznaczeń papieskich. Został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie odznaki orderowej jest równoznaczne z przystąpieniem do Rycerskiego Zakonu Św. Sylwestra. Członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra łączy się z automatycznym przyznaniem osobistego szlachectwa i tytułu rycerza. Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego, na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra, a na rewersie napis: „1841 Gregorius XVI restituit”.

Za: jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda