Promień łaski

W diecezji tarnowskiej rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po męskich domach zakonnych.

W najstarszej męskiej wspólnocie zakonnej na terenie diecezji tarnowskiej, w Szczyrzycu, gdzie od XIII wieku istnieje opactwo cystersów, rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wizerunek przybył do Szczyrzyca z diecezji krakowskiej. Razem z konwentem cystersów ze Szczyrzyca i Wąchocka obraz Matki Bożej witał bp Andrzej Jeż oraz księża i bracia zakonni z zakonów i zgromadzeń męskich działających na terenie diecezji tarnowskiej.   

Po powitaniu przed kościołem klasztornym obraz został uroczyście wniesiony do świątyni, gdzie opat Dominik Chucher zawierzył wspólnotę mnichów opiece Matki Bożej.

– Wśród wielu próśb, jakie będziemy przedstawiać Matce Bożej, jedna jest szczególnie ważna. To prośba o nowe powołania zakonne – mówi opat.

Mszy św. koncelebrowanej przez opatów Dominika Chuchera ze Szczerzyca, Eugeniusza Augustyna z Wąchocka, ojców i księży, z udziałem braci zakonnych, kleryków i wiernych przewodniczył bp Andrzej Jeż. – Dziedzictwa, które zakony wniosły w dzieje Polski, nie da się wykreślić, zapomnieć, ponieważ praca zakonów i zgromadzeń zakonnych legła u podstaw samej państwowości, kultury i cywilizacji w Polsce. Liczymy, że i dzisiaj zakony będą spełniać tę ewangelizacyjną i zarazem kulturotwórczą rolę – mówił w homilii bp Jeż.

Zaprosił zakonników do współtworzenia dzieła V Synodu Diecezjalnego.

– Wielu z was pochodzi z tej diecezji, ale życie w zakonie według konkretnego charyzmatu pozwala inaczej niż innym spojrzeć na duchowy obraz naszej diecezji. Inni przyszli do nas z zewnątrz. Mają więc zupełnie inne doświadczenie Kościoła, z którego wyszli. Ufam, że pomożecie nam zobaczyć zagrożenia, ale i docenić wartości, które stanowią o sile Kościoła tarnowskiego – zwracał się do zakonników biskup.

Przed błogosławieństwem Ks. Tadeusz Gniewek scj delegat KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej podziękował

  • Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi Andrzejowi Jeżowi – biskupowi tarnowskiemu za przewodniczenie dzisiejszej Eucharystii i skierowane do nas słowo Boże.
  • Ks. Piotrowi Ciepłakowi MS – Ekonomowi Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich za przywiezienie obrazu i trwanie na modlitwie.
  • Ojcu Opatowi O. Dominikowi Chucherowi i czcigodnym i drogim Ojcom Cystersom za przygotowanie dzisiejszej uroczystości i zaproszenie do klasztornego refektarza.
  • Księdzu Doktorowi Zbigniewowi Krzyszowskiemu – wikariuszowi biskupiemu ds. zakonnych za obecność i troskę jaką kieruje w stronę Osób konsekrowanych w diecezji.
  • Ojcu Opatowi Eugeniuszowi Augustynowi z Wąchocka, ojcom i księżą, braciom zakonnym, klerykom i wiernym obecnym na dzisiejszej liturgii.

Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej  będzie trwała w diecezji tarnowskiej do 24 kwietnia b.r. i zakończy się w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie.

Do wiadomości podał:

Ks. Tadeusz Gniewek scj – delegat KWPZM ds. zakonów męskich w Diecezji tarnowskiej, dzięki uprzejmości ks. Zbigniewa Wielgosza kierownika oddziału Tarnowskiego Gościa Niedzielnego /FOTO GOŚĆ