Home WiadomościZ kraju Paulini u Maryi, niezawodnej Przewodniczki

Paulini u Maryi, niezawodnej Przewodniczki

Redakcja

„Niech się rozweseli pustynia i spieczona ziemia, niech się raduje step i niech rozkwitnie! Niech wyda kwiaty jak lilie polne, niech się rozraduje, skacząc i wykrzykując z uciechy. Chwałą Libanu ją obdarzono, ozdobą Karmelu i Saronu. Oni zobaczą chwałę Pana, wspaniałość naszego Boga” /antyfona na wejście/.

W święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, szczególnej Matki i Opiekunki Zakonu Paulinów, ojcowie i bracia paulini spotkali się w Kaplicy Matki Bożej na wspólnotowej Mszy świętej. Eucharystii w sobotę, 16 stycznia o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, a koncelebrowali ojcowie paulini wraz z zarządem Zakonu i klasztoru jasnogórskiego.

„Każdego roku, dzień po uroczystości św. Pawła I Pustelnika, czcimy Najświętszą Maryję Pannę jako Królową Pustelników. Kościół ukazuje nam w Jej życiu, całkowicie oddanym Bogu, przykład prawdziwej miłości i pokory – mówił na początku Mszy św. o. przeor – Dlatego w tej Eucharystii pragniemy ponowić nasze paulińskie zawierzenie Matce i opiekunce naszego Zakonu”.

W homilii przeor Jasnej Góry podkreślił, że wyjątkowa rola Maryi w życiu i działalności paulińskiej wspólnoty zapisana jest konstytucjach Zakonu Paulinów, a Maryja i dziś jest przewodniczką w wierze w trudnych i niestabilnych czasach, jakich doświadczamy.

„Drodzy współbracia, przeżywamy bardzo boleśnie czas kryzysu w Kościele, a wielu rejonach świata jego dyskryminację i prześladowanie – mówił o. Pacholski – Odnotowujemy lawinowo podnoszącą się średnią wieku naszych białych współbraci. Myślimy z troską o powierzonej nam misji w kontekście malejącej liczby powołań. Takie są fakty. Spoglądamy z niepokojem na globalne zagrożenia wynikające z wciąż trwającej pandemii, niepokojów społecznych, i załamania się ogólnoświatowej koniunktury gospodarczej. Tym bardziej więc trzeba nam trzeźwo dostrzec, że nie ma czasów lepszych i gorszych. Każde pokolenie dotknięte jest zmaganiem i cierpieniem. Będziemy potrafili odnaleźć się w tym zamęcie jedynie wtedy, gdy na życie spojrzymy z perspektywy przyszłego zbawienia, bo każda inna perspektywa naprawdę głęboko zawęża nam zrozumienie świata”.

„Żeby w tym wszystkim zobaczyć działającego Boga, i wyjść z tych doświadczeń zwycięsko, potrzebujemy przewodników wiary. Pierwszym jest i na zawsze pozostaje dla nas Maryja” – podkreślił przeor Jasnej Góry.

„Dlatego niech ten dzień, w którym czcimy Królową Pustelników, umocni nasze omdlałe kolana, niech stanie się początkiem świeżego spojrzenia, które zawsze w sercu zachowywał nasz patriarcha św. Paweł – mówił o. przeor – I takiej postawy uczy nas Maryja, Królowa Pustelników, która pod swoim płaszczem chroni rzesze oddanych jej mężczyzn i kobiet”.

Klęcząc, paulini ponowili Akt Zawierzenia Matce Bożej. Odśpiewali także łacińską antyfonę „Monstra te esse Matrem” („Okaż się nam Matką”), a na zakończenie liturgii zabrzmiał „Magnificat’, hymn uwielbienia”.

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników, Opiekunki i Matki Zakonu, zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską dla Zakonu Paulinów 29 stycznia 1963 roku.

*

Do przypadającego dziś święta Królowej Pustelników nawiązał także podczas wieczornego nabożeństwa „Pawełek” o. Mieczysław Polak. „Maryja od początku spełniała wyjątkową rolę w posługiwaniu naszego Zakonu. Jesteśmy przekonani, że w ciągu burz dziejowych, których nigdy nie brakowało, Jej opieka stanowiła ostoję naszej świętości i skutecznego posłannictwa. Ona wspomaga nas i umacnia w tym, co najważniejsze – stawianiu się uczniami jej Syna” – mówił o. Polak.

„W Maryi odnajdujemy nie tylko swój wzór – to byłoby za mało. Odnajdujemy swoje życie, swój sens – mówił paulin – Ona jest naszą Matką i Opiekunką również poprzez troskę, wyrażającą się nie tylko w wysłuchanych modlitwach, których dowodami są dziesiątki tysięcy wotów i świadectwa, zgromadzone w jasnogórskim sanktuarium”.

„Jako Zakon składamy Jej dziękczynienie za to, że w trudnych chwilach okazywała nam swoją pomoc. Dziś prosimy Ją, by ochraniała nas nadal płaszczem swojej opieki, by otaczała macierzyńską opieką nasz Zakon i tych, którym posługujemy. Niech ma w swojej opiece jasnogórskie sanktuarium i przybywających pielgrzymów. Niech prowadzi nas do pełnego rozwoju w świętości, i działania apostolskiego w służbie Kościoła” – mówił o. Polak.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda