Home WiadomościZ kraju Prowincjał franciszkanów: „Oddajmy Jej ster życia!”

Prowincjał franciszkanów: „Oddajmy Jej ster życia!”

Redakcja

„Pozwólmy Maryi, by nas przemieniała, i jak Ona Bogu oddajmy Jej ster życia” – zachęcał tysiące wiernych zgromadzonych w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb. 15 sierpnia zakończył się Wielki Odpust Kalwaryjski.

Podczas sumy odpustowej wyższy przełożony krakowskich franciszkanów mówił o wartości zawierzenia w życiu człowieka, przywołując historie z życia wzięte. 

Franciszkanin przy okazji przypomniał, że w tym roku, w 100. rocznicę objawień fatimskich Episkopat Polski zawierzył Niepokalanemu Sercu Maryi Kościół w naszej ojczyźnie. Na zakończenie homilii o. Gołąb odmówił z pątnikami modlitwę „Pod Twoją obronę”.

Ordynariusz krakowskich franciszkanów podziękował kilkudziesięciu tysiącom pielgrzymom, w tym 250-osobowej grupie ludzi zza wschodniej granicy, za to, że przyszli na kalwaryjskie wzgórze, aby uczcić Maryję.

„Od początku istnienia Kościoła żywa była wśród chrześcijan wiara o chwalebnym wniebowzięciu Maryi (…). Również dla nas wniebowzięcie Maryi było i jest radosnym wydarzeniem, bowiem z chwilą Jej wniebowzięcia uzyskaliśmy w niebie potężną wspomożycielkę i orędowniczkę, która zawsze gotowa jest wstawiać się za nami przed tronem Boga” – przekonywał ojciec prowincjał.

W tym roku modlitwom podczas Wielkiego Odpustu przewodniczyli m.in. metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita przemyski abp Adam Szal oraz biskupi pomocniczy ze Lwowa – Edward Kawa i z Przemyśla – Stanisław Jamrozek.

Rozważania na dróżkach kalwaryjskich przeprowadzili: wikariusz prowincji o. Mariusz Kozioł z Krakowa, gwardian i proboszcz o. Zbigniew Kubit z Przemyśla oraz duszpasterz młodzieży i powołań o. Marcin Buntov z Krakowa.

Tegorocznym kaznodzieją odpustowym był o. Sławomir Zieliński, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Lwowskiej.

Wielkiemu Odpustowi (11-15 sierpnia) towarzyszyły również wydarzenia muzyczne: biesiada, koncert Orkiestry Kalwaryjskiej oraz koncert franciszkańskiego zespołu „Fioretti”.

Więcej o Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej na stornie Kalwarii Pacławskiej: http://kalwaria.franciszkanie.pl/

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda