Home WiadomościZ kraju Prymas Polski do lazarytów: kontynuujecie dzieło miłosierdzia

Prymas Polski do lazarytów: kontynuujecie dzieło miłosierdzia

Redakcja

W katedrze gnieźnieńskiej odbyła się 31 lipca Msza św., podczas której do Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy włączonych zostało dwóch nowych członków. Modlitwie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.

„Potwierdzacie, jak potrzebne jest dziś świadectwo osób oddanych życiu w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych” – mówił w homilii Prymas Polski, przypominając ideę założycielską Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy – jednej z najstarszych chrześcijańskich instytucji szpitalnych, której celem była m.in. troska o chorych, zwłaszcza o trędowatych.

„Dzieło Boże polega nie tyle na robieniu czegoś, ale na wierze w Tego, którego On posłał. Oznacza to, że wiara w Jezusa pozwala nam wykonywać dzieła Boże. Historia początków waszego zakonu dobitnie potwierdza tę prawdę” – podkreślił abp Polak.

Metropolita gnieźnieński odwołał się również do czytanej tego dnia Ewangelii o rozmnożeniu, a właściwie rozdzieleniu chleba, bowiem w ewangelijnych opisach – jak wskazał ostatnio papież Franciszek – nigdzie nie pojawia się czasownik „rozmnożyć”, a przeciwny znak „łamać, dawać, rozdzielać”.

„Dla papieża jest to zatem czytelna wskazówka, aby wskazać nam, że prawdziwym cudem nie jest rozmnażanie, ale dzielenie się. Tej drogi uczy nas Jezus” – zaznaczył Prymas dopowiadając, że Jezus nie ograniczył się przecież do potwierdzenia swojej miłości, ale uczynił ją widoczną i namacalną, nakarmił ludzi, którzy przyszli Go posłuchać.

„On sam nas zachęca: odwagi, daj to niewiele, co masz, swoje talenty, dobra, swój czas. Nie bój się, nic nie będzie stracone, bo jeśli się dzielisz, Bóg pomnaża” – mówił abp Polak.

Sobotnia uroczystość inwestytury była zwieńczeniem Kapituły Generalnej Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy, której wigilię lazaryci przeżywali w piątek w kościele bożogrobców pw. św. Jana w Gnieźnie. W dwudniowym spotkaniu oprócz członków z różnych stron Polski uczestniczyli również Czesi, którzy przekazani Kapitule Polskiej relikwie św. Łazarza.

Zakon Rycerski i Szpitalny św. Łazarza z Jerozolimy to instytucja historyczna, której korzenie sięgają pierwszej wyprawy krzyżowej (1096 -1099 r.). Swoją nazwę wzięła od biblijnego Łazarza, któremu lazaryci dedykowali większość kościołów i szpitali. Od nazwy zakonu pochodzą słowa „lazaret” i „leprozorium”.

W średniowieczu lazaryci byli jedyną organizacją zajmującą się opieką nad trędowatymi. Do Polski zakon sprowadziła w 1323 r. św. Jadwiga Śląska.

Współcześni lazaryci odwołują się do tradycji zakonu. Ich codzienna działalność skupia się przede wszystkim na wymiarze charytatywnym. Prowadzą Centrum Hospicyjno-Opiekuńcze w Przemyślu oraz Centrum Opieki Perinatalnej w Bydgoszczy.

W skład zakonu wchodzą duchowni przeorzy i kapelani oraz kawalerowie i damy – świeccy członkowie, żyjący w zgodzie z zasadami chrześcijańskiej wiary i miłosierdzia wobec innych.

bgk / Gniezno

KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda