Home WiadomościZ kraju Prymas Polski zaprasza przyszłych misjonarzy

Prymas Polski zaprasza przyszłych misjonarzy

Redakcja

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk wystosował na ręce wyższych przełożonych męskich i żeńskich Instytutów życia konsekrowanego zaproszenie dla przyszłych misjonarzy na uroczystości ku czci Św. Wojciecha, w dniach 28-29 kwietnia. Odbędzie się wówczas wręczenie krzyży misyjnych. Oto treść listu Prymasa:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Papież Benedykt XVI w adhortacji Africae nnmus, podkreślając zasługi misjonarzy dla rozwoju działalności misyjnej w Afiyce, napisał m.in.: „misjonarze, którzy przybyli do Afryki zbudowali kościoły, szkoły i przychodnie (…)• Umieli przekazać smak soli Słowa i sprawić, że zajaśniało światło sakramentów, które głosili. A nade wszystko dali Afryce to, co mieli najcenniejszego: Chrystusa” (AM 113).

Kościół w Polsce posyłając misjonarzy ma również wiele zasług w dziele ewangelizacji misyjnej zarówno Kościoła w Afryce, jak i Kościoła powszechnego. Świadczy o tym ponad 2-tysięczna grupa polskich misjonarzy aktualnie pracujących na misjach. Ci, którzy wyjeżdżają na misje, otaczani są opieką w sposób szczególny, m.in. poprzez uroczyste posłanie, które odbywa się w każdej z diecezji czy w domu zakonnym.

W wymiarze ogólnopolskim od wielu lat jesteśmy świadkami wręczania krzyży misyjnych misjonarzom w Gnieźnie. Ten piękny zwyczaj zapoczątkował bł. Jan Paweł II, wręczając krzyże misyjne polskim misjonarzom udającym się z orędziem ewangelicznym od grobu św. Wojciecha do krajów misyjnych w roku 1979 i 1997, Tegoroczne wręczenie krzyży misyjnych odbędzie się tradycyjnie w czasie uroczystości odpustowych ku czci Św. Wojciecha, które będą miały miejsce w dniach 28 i 29 kwietnia 2012 r. Serdecznie zapraszam na te uroczystości zarówno misjonarzy przygotowujących się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, jak i tych, którzy przygotowują się w różnych ośrodkach zakonnych.

Za sprawy organizacyjne związane z wręczeniem krzyży misyjnych odpowiedzialny jest dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych, ks. kan. dr Franciszek Jabłoński, który prześle stosowne informacje. Wszystkich proszę o szczególną modlitwę w dniu wręczania krzyży misyjnych w intencji misjonarzy oraz o nowe powołania do pracy na misjach.

Abp Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda