Home WiadomościZ kraju Przasnysz: klaryski kapucynki uczciły 25. rocznicę beatyfikacji s. M. Teresy Kowalskiej

Przasnysz: klaryski kapucynki uczciły 25. rocznicę beatyfikacji s. M. Teresy Kowalskiej

Redakcja

W Przasnyszu w diecezji płockiej siostry z Zakonu Mniszek Klarysek Kapucynek uczciły 25. rocznicę beatyfikacji s. Marii Teresy Kowalskiej. Zakonnica poniosła śmierć męczeńską w czasie II wojny światowej i znajduje się w gronie 108. Błogosławionych Męczenników z tego okresu: – Nasza wiara musi stać na solidnym fundamencie, ale potrzebna jest też bliskość i czułość w relacji z Jezusem i z Maryją – powiedział bp Szymon Stułkowski.  

Biskup płocki przewodniczył Mszy św. z okazji rocznicy beatyfikacji siostry zakonnej, która ofiarowała się za uratowanie współsióstr. W homilii powiedział, że s. Maria Teresa Kowalska od swojego chrztu św. niosła światło wiary aż do końca, do Działdowa – do Soldau.

Bp Stułkowski zauważył, że Teresa Kowalska posłuchała spowiednika, który widząc jej żywą wiarę, zasugerował, żeby wstąpiła do klasztoru mniszek klarysek kapucynek w Przasnyszu. Stwierdził też, że przyszła błogosławiona była „serdeczna w modlitwie oraz tkliwa i czuła wobec Jezusa i Matki Bożej”.

– Papież Franciszek zachęca do tego, abyśmy nie bali się uczuć w modlitwie, żebyśmy nie bronili się przed tym, że mamy też uczucia. Nasza wiara musi stać na solidnym fundamencie, ale to jest też świadectwo takiej bliskości, czułości w relacji z Jezusem i z Maryją – powiedział duchowny.

Przypomniał, że bł. s. Maria Teresa przy krzyżu w celi w obozie napisała: „Cicho, cichuteńko, bo Jezus mój kona”. W obozie Soldau zawierzyła Jezusowi swoje cierpienie. Zgodziła się na męczeńską śmierć i jednocześnie zapowiedziała, że inne siostry zostaną uwolnione z obozu.

Na zakończenie uroczystości bp Stułkowski udzielił błogosławieństwa relikwiami bł. s. Marii Teresy. Potem poświęcił w klasztorze pamiątkową tablicę dedykowaną siostrze oraz innym  błogosławionym, którzy nawiedzili klasztor. Byli to: o. Honorat Koźmiński OFM Cap, fundator zakonu w Polsce, abp. Antoni j. Nowowiejski, bp Leon Wetmański, kard. Stefan Wyszyńki, ks. Jerzy Popiełuszko oraz słudzy Boży: Bernard Kryszkiewicz CP i Maria Łempicka OCPA.

Przed Mszą św. w kościele został odczytany list s. Racheli Popkovej, przewodniczącej Stowarzyszenia „Mater Ecclesiae” Mniszek Klarysek Kapucynek Europy Centralnej. S. Rachela przypomniała, że 25 lat temu Jan Paweł II, beatyfikując mniszkę klauzurową z Przasnysza, postawił świadectwo jej życia i wiary jako wzór dla wierzących.

„Jeśli (…) wyrastaliśmy razem z naszą bł. s. Marią Teresą, to dobrze wiemy, że napotykanie ograniczeń w życiu nie oznacza odrzucenia własnego wzrostu i spełnienia, ale raczej pogłębienie i ubogacanie swojego życia doświadczeniem Boga, który troszczy się o to, aby nasze życie wypełniło się na Bożą miarę i zgodnie z Jego zamysłem. Pewniki tego świata są iluzoryczne i nigdy nie prowadzą do pełnej satysfakcji ludzkiego serca, które nawet w warunkach skrajnie nieludzkich może być świadkiem niezwykłego bogactwa przebaczenia i miłosierdzia, opierania swojego życia na pewności wiernej miłości Pana” – napisała między innymi przełożona stowarzyszenia.

W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyła s. Klara Agnieszka Wawrzyniak, opatka klasztoru w Przasnyszu, mniszki klaryski kapucynki, siostry z innych zgromadzeń zakonnych, o. Wiesław Wisniewski CP, pasjonista z Przasnysza czy płk Bogusław Postek, dowódca lokalnej jednostki wojskowej oraz poczet sztandarowy tejże jednostki. Przasnyscy żołnierze zaciągnęli wartę honorową przy obrazie i relikwiach bł. s. Marii Teresy.

Oprawę muzyczną wydarzenia zapewnili Aldona i Gabriel Wiśniewscy z zespołu Moja Rodzina.

Bł. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus – Mieczysława Kowalska (1902-1941) wstąpiła do klasztoru klarysek kapucynek w Przasnyszu w roku 1923. Pierwsze śluby złożyła rok później, a śluby wieczyste w roku 1928. Poniosła śmierć męczeńską 25 lipca 1941 roku w KL Soldau (Działdowo). Została beatyfikowana 13 czerwca 1999 roku w Warszawie przez Jana Pawła II. Znalazła się w gronie 108. Błogosławionych Męczenników II wojny światowej.   

eg/KAI
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda