Home WiadomościZ kraju Przasnysz: ojcowie pasjoniści przygotowali transport z pomocą na Ukrainę

Przasnysz: ojcowie pasjoniści przygotowali transport z pomocą na Ukrainę

Redakcja

Na terenie parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu (diecezja płocka) przygotowany został transport z darami, który w tym tygodniu pojedzie do placówki ojców pasjonistów w Smotryczu na Ukrainie: – To drugi transport, który wyruszy do Smotrycza, aby zawieść potrzebne rzeczy naszym współbraciom, którzy prowadzą tam dom pomocy społecznej, a w czasie wojny przyjęli to siebie uchodźców wewnętrznych – powiedział proboszcz o. Wiesław Wiśniewski CP.

Dary, które dotarły z różnych placówek pasjonistów w Polsce, pakowano do transportu w magazynie na terenie parafii św. Stanisława Kostki w Przasnyszu. Załadunek koordynował o. Piotr Czapliński CP, który pracuje w Smotryczu na Podolu, w obwodzie chmielnickim. Znajduje się tam dom pomocy społecznej z około 30 podopiecznymi w różnym wieku.

– W czasie wojny dom pasjonistów w Smotryczu przyjął dodatkowo około 30 uchodźców wewnętrznych. Poza tym pełni on rolę miejsca postoju dla osób ze wschodniej i południowej części Ukrainy, które zmierzają w kierunku granicy, aby uciec z ogarniętą wojną ojczyzny. To drugi transport, który udało się przygotować z darów, które wpłynęły z różnych domów zakonnych w Polsce. W parafii św. Stanisława Kostki zebraliśmy też 20 tysięcy zł na pomoc Ukrainie. Wszystkim darczyńcom za pomoc serdecznie dziękujemy – przekazał o. Wiesław Wiśniewski CP.

W tirze na Ukrainę znalazła się m.in. żywność, środki czystości, ubrania, rzeczy dla dzieci. Ma on wyruszyć w kierunku Ukrainy pod koniec tego tygodnia.

Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), popularnie zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 roku we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża – Pawła Danei (1694-1775), a zatwierdzone w roku 1741 przez papieża Benedykta XIV. Pasjoniści w Polsce pojawili się w roku 1923. Do Przasnysza sprowadził ich Paweł Kostka, chorąży ciechanowski, brat św. Stanisława Kostki (1550-1568). Obecnie zgromadzenie pasjonistów w Polsce liczy około 40 zakonników pracujących w 8 klasztorach oraz na Ukrainie (Smotrycz na Podolu) i w Czechach (Jaromerice k. Ołomuńca). W klasztorze w Przasnyszu mieszka obecnie 7 pasjonistów, na świecie około 1680 w 62 krajach.

eg / Przasnysz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda