Home WiadomościZ kraju Przasnysz: poświęcenie relikwiarzy bł. Marii Teresy, męczennicy II wojny światowej

Przasnysz: poświęcenie relikwiarzy bł. Marii Teresy, męczennicy II wojny światowej

Redakcja

W klasztorze klauzurowym Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu (diecezja płocka) bp Szymon Stułkowski poświęcił relikwiarze z fragmentami reguły św. Franciszka, przepisanej własnoręcznie przez bł. Marię Teresą od Dzieciątka Jezus. Zakonnica zmarła śmiercią męczeńską w niemieckim obozie w Działdowie w czasie II wojny światowej.

Biskup płocki Szymon Stułkowski przygotował, opieczętował i poświęcił dwa relikwiarze, w których złożono fragmenty reguły przepisanej własnoręcznie przez bł. Marię Teresę od Dzieciątka Jezus z Przasnysza. Siostra zmarła śmiercią męczeńską 25 lipca 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie. Nie wiadomo, co stało się z jej ciałem po śmierci, więc nie można pobrać relikwii pierwszego stopnia.

Relikwie, które zostały wykonane w klasztorze Mniszek Klarysek Kapucynek w Przasnyszu, to pierwsze relikwie błogosławionej męczennicy, od czasu jej beatyfikacji, która miała miejsce w roku 1999.

Siostry Klaryski Kapucynki zwróciły się do bp. Stułkowskiego, aby można było czcić fragmenty własnoręcznie przepisanej przez s. Marię Teresę reguły zakonnej. Zgodnie ze zwyczajem przasnyskich mniszek, każda z sióstr własnoręcznie przepisywała Regułę św. Franciszka i pod nią składała swój podpis. Spisana w małym notatniku, była noszona przez siostrę w kieszonce habitu na ramieniu.

Podobnie zrobiła przyszła błogosławiona s. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Mały notes z regułą ocalał, siostry były jego posiadaczkami. Dwie strony z notesiku, które wybrał biskup płocki i umieścił w relikwiarzu, zawierają fragment reguły dotyczące posłuszeństwa i ubóstwa.

Następnie złożono je w dwóch kapsułach, zamknięto i zalakowano stawiając na nich biskupią pieczęć. Bp Szymon Stułkowski pieczęciami i autorytetem potwierdził autentyczność relikwii. Nastąpiło też ucałowanie tychże niezwykłych relikwii.

Matka Klara, opatka klasztoru, w czasie ceremonii przygotowania relikwii w przasnyskim klasztorze zaznaczyła, że bł. s. Maria Teresa w tym miejscu „modliła się, pracowała i przygotowywała do całkowitej ofiary z siebie przez męczeństwo”.

W kaplicy klasztoru modlono się słowami litanii do bł. Marii Teresy od Dzieciątka Jezus, wzywając ją jako „podejmującą ekspiację za niewierzących, odważnie podejmującą powołanie, przebaczającą wrogom, z pokorą poddaną Bożemu prowadzeniu”.

***

Mieczysława Kowalska – w zakonie s. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, urodziła się 1 stycznia 1902 roku w Warszawie, to polska siostra klaryska kapucynka (OSC Cap.), męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego. Pochodziła z ateistycznej rodziny. 23 stycznia 1923 roku wstąpiła do klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Śluby czasowe złożyła w 1924 roku, a wieczyste w dniu 26 lipca 1928 roku. W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i dyskretki.

2 kwietnia 1941 roku została aresztowana przez gestapo wraz z 36 innymi siostrami – całą wspólnotą Domu Zakonnego w Przasnyszu. Niemcy umieścili ją w celi numer 31 niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie (KL Soldau). Wkrótce ciężko zachorowała na gruźlicę. Świadoma bliskiej śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. Zmarła 25 lipca 1941 roku.

Dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry zostały zwolnione z obozu. W ich przekonaniu to właśnie ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Marii Teresy wyjednała im uwolnienie i przeżycie koszmaru II wojny światowej.

13 czerwca 1999 roku Maria Teresa od Dzieciątka Jezus została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II, znajdując się w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele obchodzone jest w pamiątkę śmierci (25 lipca) i 12 czerwca (razem z pozostałymi błogosławionymi w grupie).

eg / Przasnysz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda