Home WiadomościZ kraju Przasnysz: skwer nazwano imieniem bł. Marii Teresy Kowalskiej, klaryski kapucynki

Przasnysz: skwer nazwano imieniem bł. Marii Teresy Kowalskiej, klaryski kapucynki

Redakcja

Jeden ze skwerów miejskich w Przasnyszu (diecezja płocka) nazwano imieniem bł. Marii Teresy Kowalskiej, klaryski kapucynki, która zginęła śmiercią męczeńską w obozie niemieckim w Działdowie w 1941 roku. Siostra zakonna znalazła się wśród 108. męczenników II wojny światowej, beatyfikowanych w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

Uroczystej Mszy św. z okazji nadania skwerowi miejskiemu w Przasnyszu im. bł. Marii Teresy Kowalskiej przewodniczył o. Łukasz Woźniak OFM Cap., prowincjał warszawskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

– Siostra Maria Teresa wiedziała, że zbliża się jej śmierć, ale jak sama powiedziała, nie chciała wracać z połowy drogi, lecz „przepłynąć na drugi brzeg”. Wydaje się, że takie doświadczenie modlitwy jest bardzo trudne – uważał zakonnik.

Przypomniał również, że jedna ze współsióstr bł. s. Marii Teresy powiedziała, że jej życie było tak nadzwyczajne w swej zwyczajności, „że nie ma co o nim powiedzieć”. Zapewne tak funkcjonowała w klasztornej codzienności, ale „burza wojny, fale, które w nią uderzyły w Działdowie, na pewno z tej codzienności ukształtowały coś nowego, dojrzałego, świętego – zwyczajność nadzwyczajną”.

– Cieszymy się, że władze Przasnysza zapraszają s. Teresę, żeby duchowo wyszła z tego klasztoru i stanęła na ulicach miasta; by z jednego skweru patrzyła na ludzi, którzy tu mieszkają, przechodzą, spacerują, przyjeżdżają, i żeby jeszcze bardziej stała się częścią tej społeczności Dziś Przasnysz chce być dumny z prostej i nadzwyczajnej w swojej zwyczajności s. Teresy – dodał na zakończenie – podsumował kaznodzieja.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na skwer przed kościołem farnym, który został nazwany imieniem bł. Marii Teresy Kowalskiej. Burmistrz miasta Łukasz Chrostowski stwierdził, że codziennie przechodzi tamtędy wiele osób. Dzięki skwerowi „pamięć o błogosławionej siostrze będzie w przasnyskich domach i rodzinach”.

Poświęcenia skweru i pamiątkowej tablicy ku czci bł. s. Marii Teresy dokonał o. Łukasz Woźniak OFM Cap. Tablicę odsłonili wspólnie burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski i starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski. Wartę honorową przy tablicy zaciągnęli żołnierze z miejscowej jednostki wojskowej. Pomodlono się też Litanią do bł. M. Teresy od Dzieciątka Jezus, poprowadził ją ks. dr Robert Ogrodnik, dr historii, kapelan środowiska Rodziny Ravensbruck, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae.

W uroczystości uczestniczyła s. Rachel Popkova, która stoi na czele Federacji Mater Ecclesiae Mniszek Klarysek Kapucynek Europy Centralnej: – Wielkość s. Marii Teresy polega na tym, że ona pozwoliła Duchowi Świętemu, aby oddychał w jej życiu. To dotyczy każdego z nas. Nie jesteśmy niewolnikami lęku, ale mamy wolnego ducha i jesteśmy nosicielami życia. To jest przesłanie bł. s. Marii Teresy, a także misja sióstr klarysek kapucynek – podkreśliła s. Rachel.

Natomiast s. Donata Koska z przasnyskiego klasztoru klarysek kapucynek zaznaczyła, że jednogłośna uchwała Rady Miejskiej na cześć błogosławionej była „pięknym aktem świadczącym o duchu miasta”. Błogosławiona Maria Teresa od Dzieciątka Jezus nie była w stanie przewidzieć, że „jej imię będzie widniało w pięknym zakątku, w samym środku miasta”.

***

Mieczysława Kowalska – w zakonie Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, urodziła się 1 stycznia 1902 roku w Warszawie, to polska siostra klaryska kapucynka (OSC Cap.), męczennica chrześcijańska i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego. Pochodziła z ateistycznej rodziny. 23 stycznia 1923 roku wstąpiła do klasztoru kapucynek w Przasnyszu. Śluby czasowe złożyła w 1924 roku, a wieczyste w dniu 26 lipca 1928 roku. W klasztorze pełniła obowiązki furtianki, zakrystianki, bibliotekarki, mistrzyni nowicjatu i dyskretki.

2 kwietnia 1941 roku została aresztowana przez gestapo wraz z 36 innymi siostrami – całą wspólnotą Domu Zakonnego w Przasnyszu. Niemcy umieścili ją w celi numer 31 niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działdowie (KL Soldau). Wkrótce ciężko zachorowała na gruźlicę. Świadoma bliskiej śmierci mówiła, że życie swe poświęca, aby siostry mogły wrócić do Przasnysza. Zmarła 25 lipca 1941 roku. Dwa tygodnie po jej śmierci wszystkie siostry zostały zwolnione z obozu. W ich przekonaniu to właśnie ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Marii Teresy wyjednała im uwolnienie i przeżycie koszmaru II wojny światowej.

13 czerwca 1999 roku Maria Teresa od Dzieciątka Jezus została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II, znajdując się w gronie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele obchodzone jest w pamiątkę śmierci (25 lipca) i 12 czerwca (razem z pozostałymi błogosławionymi w grupie).

eg / Przasnysz
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda