Home WiadomościZ kraju Przedstawiciel Zakonów Męskich, ks. Janusz Łuczak SAC w Zarządzie Fundacji Świętego Józefa

Przedstawiciel Zakonów Męskich, ks. Janusz Łuczak SAC w Zarządzie Fundacji Świętego Józefa

Redakcja

Konferencja Episkopatu zatwierdziła dziś na swym 388. Zebraniu plenarnym kandydaturę ks. Janusza Łuczaka SAC na członka Zarządu Fundacji Świętego Józefa. Pallotyn jest reprezentantem zakonów męskich, które rozpoczynają współpracę z Fundacją.

Ks. Janusz Łuczak, to Specjalista prawa kanonicznego, w latach 2004-2010 sekretarz generalny w Zarządzie Generalnym SAC w Rzymie, wieloletni wykładowca i sekretarz prowincjalny we wspólnotach pallotyńskich w Polsce, a od maja 2015 r. także pallotyński delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Poznaniu. Tak w wielkim skrócie przedstawia się biogram ks. Janusza Łuczaka SAC, który został właśnie nowym członkiem Zarządu Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Wybór zakonnika jako członka Zarządu Fundacji związany jest z przystąpieniem zakonów męskich do współpracy w ramach Fundacji Świętego Józefa. Deklarację Konferencji Episkopatu Polski i Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce w sprawie współpracy w ramach Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski” podpisali podczas 388. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie o. Janusz Sok CSsR – przewodniczący KWPZM oraz abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP.

Kandydat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich został wybrany przez Konsultę KWPZM i przedstawiony Radzie Fundacji Świętego Józefa, która w głosowaniu przyjęła tę kandydaturę. Ostatecznie kandydat zakonów męskich do Zarządu FŚJ został zatwierdzony 11 marca br. przez Konferencję Episkopatu Polski.

Fundacja Świętego Józefa została powołana w październiku 2019 r. przez Konferencję Episkopatu Polski jako dzieło pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja została zarejestrowana 7 stycznia 2020 r. W Zarządzie Fundacji zasiadają Marta Titaniec oraz ks. Grzegorz Strzelczyk (od sierpnia 2020 r.). Teraz dołączy do nich ks. Janusz Łuczak SAC.

Na czele Rady Fundacji stoi Prymas Polski abp Wojciech Polak jako delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Fundacja dofinansowuje wsparcie i profesonalizację osób pracujących z pokrzywdzonymi, dzięki środkom z Fundacji działają grupy wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele (w Warszawie i w Krakowie), a także Regionalny Punkt Konsultacyjny dla Osób Zranionych w Kościele z siedzibą Poznaniu. Dofinansowuje także działalność Centrum Ochrony Dziecka. Na wsparcie Fundacji Świętego Józefa mogą też liczyć bezpośrednio osoby pokrzywdzone, które mają trudności w kontaktach z diecezjami lub w przypadku długotrwałej terapii. Zasady, na jakich Fundacja udziela pomocy w 2021 r. opisane są w Regulaminie Grantowym, który dostępny jest na stronie internetowej fsj.org.pl. Fundacja Świętego Józefa utworzyła również (wraz z Biurem Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży) stronę zgloskrzywde.pl i prowadzi dyżur telefoniczny (tel. 571 805 535 – wtorek, g. 9-12 i czwartek, g. 19-21) celem wsparcia osób, które próbowały zgłosić krzywdę w Kościele, ale napotkały trudności.

Pełny biogram ks. Janusza Łuczaka SAC:

Ks. Janusz Łuczak SAC – urodził się 7 października 1967 r. w Koninie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy, w 1986 r. rozpoczął nowicjat, a potem studia w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Jednocześnie uczęszczał na zaoczne studia magisterskie na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Tytuł magistra w zakresie teologii ogólnej uzyskał na ww. Akademii w lutym 1993 r. Święcenia kapłańskie przyjął 8 maja 1993 roku w WSD w Ołtarzewie.

W 1994 r. rozpoczął studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Studia ukończył w 1999 roku obroną pracy doktorskiej pisanej pod kierunkiem prof. Gianfranco Ghirlanda SJ. W trakcie pisania pracy doktorskiej przebywał rok w Monachium. Od 2000 do 2004 r., potem od 2011 do 2019 prowadził zajęcia z prawa kanonicznego w WSD Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

Po skończeniu studiów, czyli od 1999 roku, pracował w Zarządzie Prowincjalnym Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAK (Księża Pallotyni) w Poznaniu jako sekretarz prowincjalny. Od 2004 do 2010 roku w Zarządzie Generalnym SAK w Rzymie jako sekretarz generalny. Od 2011 do 2020 roku był przełożonym wspólnoty pallotyńskiej w Gdańsku, ul. Elżbietańska 1 oraz rektorem kościoła pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Przez dwie kadencje, od 2011 do 2017 roku, był radcą prowincjalnym w Radzie Prowincjalnej Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAK.

W maju 2015 roku został mianowany delegatem przełożonego prowincjalnego ds. ochrony dzieci i młodzieży. W kwietniu 2020 roku – prowincjalnym inspektorem ochrony danych.

Obecnie – od września 2020 roku – jest przełożonym wspólnoty pallotyńskiej w Poznaniu, ul. Przybyszewskiego 30 i ponownie sekretarzem prowincjalnym.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda