Home WiadomościZ kraju Przekazanie Kopii Cudownego Obrazu dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Przekazanie Kopii Cudownego Obrazu dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Redakcja

Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej została ofiarowana do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Uroczyste przekazanie obrazu odbyło się we wtorek, 13 czerwca, na Jasnej Górze, po Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył paulin o. dr hab. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości. Obraz poświęcił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Wizerunek przekazał o. Marian Waligóra, przeor klasztoru na Jasnej Górze.

Udział w uroczystości wziął dyrektor muzeum dr Jacek Pawłowicz. To z jego inicjatywy kopia Jasnogórskiej Ikony trafiła do Muzeum. Na uroczystości obecni byli też pracownicy i przyjaciele muzeum, w tym o. Jacek Pleskaczyński SJ.

„Tego dnia, gdy była przekazywana kopia obrazu, na Apelu Jasnogórskim szczególnie podkreślano 40. rocznicę wykradzenia uwięzionego przez komunistyczne władze obrazu Matki Bożej Nawiedzenia. Maryja w znaku Ikony Jasnogórskiej ponownie ruszyła wtedy w Polskę. Odnosząc przekazanie obrazu dla Muzeum do tego wydarzenia, należy podkreślić, że Matka Boża, do której tak żarliwie się przyznawali obrońcy naszej niepodległości, teraz idzie do nich, do miejsca ich kaźni” – podkreśla o. Pleskaczyński.

Muzeum jest miejscem uświęconym męczeństwem wielu wybitnych Polaków, wśród nich ks. abp. Antoniego Baraniaka. Zwycięskie przetrwanie tortur nie było możliwe bez duchowego oparcia się na wierze, na czci do Matki Bożej – podkreśla kapłan.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest tworzone w miejscu Aresztu Śledczego przy Rakowieckiej 37, które pełniło funkcję głównego więzienia politycznego od roku 1945, przez cały okres stalinowski. Byli w nim przetrzymywani i mordowani najważniejsi członkowie podziemia niepodległościowego.

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej będzie umieszczony w X Pawilonie, w miejscu katowni żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Publicznie zostanie pokazany 5 sierpnia na terenie byłego więzienia podczas polowej Mszy św. Eucharystia w rocznicę obrony Pałacyku Michla odprawiona zostanie w intencji jego dowódcy gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza batalionu AK „Parasol”, oraz kilkuset polskich więźniów zamordowanych przez Niemców na Rakowieckiej w dniach 2-5 sierpnia 1944 r.

Podczas przekazania kopii obrazu Ojcowie Paulini, a także ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zostali obdarowani kopiami ryngrafu Żołnierzy Wyklętych, który ma niezwykłą historię.

„Historia tego ryngrafu, którego replika jest rozpowszechniana, jest bardzo interesująca. Ryngraf należał do partyzanta Franciszka Majewskiego ps. „Słony”, zastrzelonego w 1948 roku. Bardzo poruszającą historią jest fakt, że gdy UB przekazywało rodzinie rzeczy po nim, również oddali ten ryngraf, na którym zachowały się ślady jego krwi. Wymowne jest, że na ryngrafie widnieje wizerunek właśnie Matki Bożej Częstochowskiej” – zaznacza o. Pleskaczyński.

Małgorzata Bochenek
Nasz Dziennik, NR 138 – 5891, str. 24

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda