Home WiadomościZ kraju Przełożone zakonne zakończyły w Warszawie 129. Zebranie Plenarne swojej Konferencji

Przełożone zakonne zakończyły w Warszawie 129. Zebranie Plenarne swojej Konferencji

Redakcja

Józefitka, matka Leticja Niemczura, przez kolejne trzy lata będzie przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, która zakończyła w Warszawie trzydniowe obrady. Obowiązki wiceprzewodniczącej przez trzyletnią kadencję będzie pełnić m. Agata Mirek ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej.

Ponadto w skład Konsulty weszły: M. Maksymilla Pliszka, Przełożona Generalna Sióstr Służebniczek Dębickich, M. Petra Kowalczyk, Przełożona Generalna Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, M. Joanna Wiśniowska, Przełożona Generalna Sióstr Serafitek, M. Radosława Podgórska, Przełożona Generalna Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, M. Krzysztofa Babraj, Przełożona Generalna Sióstr Albertynek, M. Antonina Kasjaniuk, Przełożona Generalna Sióstr Opatrzności Bożej.

Nowa Konsulta KWPŻZZ

W trakcie trzydniowych obrad 129. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce uczestniczki podsumowały trzyletnią kadencję i wybrały nową konsultę (zarząd). Zebranie rozpoczęło się 1 kwietnia Mszą św. odprawioną przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore.

Sekretarka generalna konsulty, urszulanka matka Jolanta Olech ze Zgromadzenia Serca Jezusa Konającego poinformowała KAI, że obrady koncentrowały się na podsumowaniu ostatnich trzech lat pracy, m.in. sprawozdaniu ośmiu komisji, wchodzących w skład konferencji. – Była to nietypowa konferencja z powodu wyborów, mamy przed sobą kolejne trzy lata i ufamy, że będą dobre, twórcze i dynamiczne. Patrzymy z nadzieją w przyszłość, pragniemy z pasją przeżywać teraźniejszość – podsumowała sekretarka konsulty.

Dodała, że nurt pracy formacyjnej siostry ze zgromadzeń żeńskich pragną połączyć z kanonizacją Jana Pawła II – wyjaśniła m. Olech. – Postanowiłyśmy przypomnieć sobie nauczanie Jana Pawła II na temat życia konsekrowanego. Matka Agata Mirek zrobiła obszerne wprowadzenie do tematu, później siostry pracowały w grupach. Zastanawiano się, co zrobić, żeby nauczanie papieża trafiało nie tylko do serc, ale też do umysłów i wpływało na konkret życia – stwierdziła matka Olech.

Uczestniczki spotkania mówiły też o przygotowaniach do obchodów Roku Życia Konsekrowanego, który ma być zainaugurowany pod koniec 2014 r. a zakończy się 21 listopadzie 2015 r., kiedy przypadnie 50. rocznica ogłoszenia soborowego dekretu o przystosowanej do współczesności odnowie życia zakonnego „Perfectae caritatis”. – Powinien to być rok wdzięcznej pamięci za półwiecze odnowy posoborowej, okazja żeby spojrzeć na przyszłość z nadzieją. I żeby traktować kryzys, który niewątpliwie istnieje, nie jako przedsionek śmierci, ale zachętę do przeżywania teraźniejszości jako moment łaski i miłości Boga. I także, tak jak wzywał papież Franciszek, przeżywać teraźniejszość z pasją – wyjaśniła matka Olech.

KWPŻZZ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda