Przewodniczący KEP po powrocie z beatyfikacji polskich franciszkanów

– Dziękuję Bogu za tę okazję i za wstawiennictwo nowych błogosławionych – mówi abp Stanisław Gądecki po powrocie z Peru. Przewodniczący Episkopatu 5 grudnia wziął udział w beatyfikacji pierwszych polskich misjonarzy-męczenników – ks. Michała Tomaszka i ks. Zbigniew Strzałkowskiego.

Franciszkanie ks. Michał Tomaszek i ks. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani w 1991 r. w przez maoistowskich bojówkarzy ze „Świetlistego Szlaku”. Beatyfikacja odbyła się 5 grudnia w Chimbote pod przewodnictwem prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

W uroczystościach w Chimbote wzięła udział około 200-osobowa grupa z Polski, w tym rodziny zamordowanych. – Byliśmy pod wrażeniem prostoty i głębokiej religijności tych rodzin – mówi abp Stanisław Gądecki. Wyrażając wdzięczność za to, że dają teraz świadectwo o życiu nowych błogosławionych.

Uroczystość beatyfikacji, jak podkreśla po powrocie z Peru abp Gądecki, była bardzo piękna, żywiołowa i podniosła. Zdaniem Przewodniczącego KEP przyczyni się ona do jeszcze większego kultu polskich męczenników, szczególnie w miejscu, gdzie posługiwali i gdzie zginęli.

Więcej na: www.episkopat.pl