Home WiadomościZ kraju Przygotowania do warszawskiego Jarmarku Świętego Jacka

Przygotowania do warszawskiego Jarmarku Świętego Jacka

Redakcja

Warszawscy dominikanie rozpoczęli przygotowania do Jarmarku Świętego Jacka, który odbędzie się w połowie sierpnia, a całkowity dochód z niego zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci w szkołach.

Mimo, że do dorocznego jarmarku pozostały jeszcze dwa miesiące, ojcowie dominikanie z klasztoru przy ulicy Freta apelują już do warszawiaków i odwiedzających ich kościół turystów o wsparcie towarzyszącej imprezie loterii fantowej.

„Ponieważ jarmark ma cel charytatywny, zależy na pozyskaniu różnych gadżetów, zaproszeń, książek i drobnych rzeczy, by w ten sposób wesprzeć naszą Fanterię. Zapraszamy też do pomocy sponsorów” – mówi organizator jarmarku, o. Mirosław Ostrowski.

Całkowity dochód z Fanterii zostanie przeznaczony na dożywianie dzieci w szkołach. Akcję tę rozpoczęła w grudniu 2011 roku grupa charytatywna działająca przy warszawskim klasztorze dominikanów. W ramach programu 200 dzieciom z ubogich rodzin Warszawy i okolicy oraz innych miast i miejscowości w Polsce wykupiono w szkołach obiady.

Tegoroczny Jarmark Świętego Jacka rozpocznie się w przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i potrwa do 19 sierpnia. Związany jest on z obchodzonym 17 sierpnia wspomnieniem liturgicznym Świętego Jacka Odrowąża, który w XIII wieku sprowadził Zakon Kaznodziejski do Polski.

W ciągu pięciu dni na placu przed kościołem Świętego Jacka na warszawskim Nowym Mieście rozstawione będą stragany z rękodziełem i ceramiką. We wspomnienie patrona jarmarku odprawiona zostanie uroczysta msza święta. Uczestnicy jarmarku będą mogli posłuchać także koncertów oraz wykładów poświęconych postaci Świętego Jacka.

„Zależy nam na pokazaniu pewnej idei ewangelizacji Europy, którą w trzynastym wieku propagował Jacek. Jego działalność nie ograniczała się bowiem tylko do Krakowa i okolicy, ale docierał z Ewangelią także na północ Polski oraz na Ruś” – mówi o. Ostrowski.

Jacek Odrowąż urodził się w 1183 roku w zasłużonej dla Polski szlacheckiej rodzinie. Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 roku wraz z Błogosławionym Czesławem przyjął w Rzymie habit dominikański z rąk Świętego Dominika. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego wysłał go do Polski.

Jacek założył klasztory dominikańskie w Krakowie, Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu. Apostołował także na Rusi, zakładając klasztory w Kijowie i Haliczu. Zmarł 15 sierpnia 1257 roku w Krakowie. W 1594 roku papież Klemens VIII kanonizował go. Jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia.

Więcej o Jarmarku Świętego Jacka na stronie http://jarmarkjacka.blogspot.com/.

sz/dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda