Home WiadomościZ kraju Pustynia w wielkim mieście

Pustynia w wielkim mieście

Redakcja

Powstało pierwsze w Polsce Centrum Duchowości “Sacré Coeur”. To propozycja dla każdego, kto szuka ciszy i spotkania z Bogiem.

Odkryłyśmy, że nasz charyzmat przyciąga wiele osób. Powstała więc potrzeba kompleksowo działającego Centrum Duchowości – wyjaśnia s. Renata Ryszkowska RSCJ. – Jest to także odpowiedź na coraz większe zabieganie współczesnego człowieka.

Atutem centrum jest bez wątpienia jego lokalizacja – żeby zakosztować ciszy, nie trzeba ruszać się z miasta. Z metra Stokłosy dojeżdża tu autobus linii 239, do ośrodka można dojść pieszo, idąc od ul. Puławskiej. Budynek otacza duży ogród, który sprzyja kontemplacji.

Centrum prowadzone przez Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa – Sacré Coeur działa od grudnia ubiegłego roku. Wcześniej przez wiele lat rekolekcje prowadzone były w Domu Rekolekcyjnym w Pobiedziskach i cieszyły się dużą popularnością. W środku są kaplica, jadalnia, herbaciarnia, kuchnia, sale konferencyjne, przytulne pokoje dla 29 gości i biblioteczka. Po wcześniejszym umówieniu się można tu spędzić godzinę, dwie, cały dzień lub kilka dni. Przyjść z własną duchową lekturą, pomedytować słowo Boże, skorzystać z dłuższej modlitwy lub rozmowy duchowej.

– Jesteśmy otwarte na indywidualne potrzeby. Kilka razy była u nas na przykład mama małego dziecka z Ursynowa, która po całym dniu opieki nad maleństwem potrzebowała chwili ciszy i modlitwy – mówi S. Dorota Horczak RSCJ. – Można u nas spędzić także “urlop z Bogiem”, według indywidualnego planu i zapotrzebowania.

Osobom szukającym pogłębionej formacji centrum oferuje także szereg zorganizowanych rekolekcji: od ignacjańskich, przez weekendy skupienia, rekolekcje w milczeniu, tematyczne sesje rekolekcyjne dotyczące kobiecości, poczucia własnej wartości, przebaczenia, uczuć czy rozeznawania drogi życia, po autorskie propozycje, takie jak “Spojrzenie sercem – rekolekcje fotograficzne”.

– Rekolekcje w duchowości Sacré Coeur nastawione są na odkrycie, poznanie i naśladowanie Najświętszego Serca Jezusa. To miejsce ma umożliwić każdemu wejście do Serca Boga, w ciszy i skupieniu zaczerpnięcie Jego miłości, by móc dawać ją potem innym – wyjaśniają siostry.

Przy Centrum Duchowości “Sacré Coeur” spotyka się także Rodzina Sacré Coeur – grupa świeckich chcących żyć duchowością Najświętszego Serca Jezusa oraz prowadzona wspólnie z jezuitami Grupa Rozeznawania Drogi Życia dla osób w wieku od 18 do 30 lat. – Planujemy także uruchomić cykliczne spotkania dla kobiet, które pomogą im budować relację z Bogiem w kobiecy sposób – zapowiadają siostry.

Najbliższe rekolekcje:

  • 24-26 stycznia: “Odkryj swoją wartość i żyj pełnią”,
  • 29 stycznia-2 lutego: “Przebaczenie – przestrzeń wolności”,
  • 4-9 lutego: “Fundament Ćwiczeń Duchowych”,
  • 6-8 marca: “Moja uczuciowość – błogosławieństwo czy przekleństwo?”.

Terminy najbliższych rekolekcji można zaleźć na stronie www.rekolekcje-sc.pl.

Za: www.warszawa.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda