Home WiadomościZ kraju Racibórz upamiętnił bł. Ryszarda Henkesa

Racibórz upamiętnił bł. Ryszarda Henkesa

Redakcja

W niedzielę, 23 lutego 2020, mieszkańcy Raciborza upamiętnili bohaterskiego pallotyna, męczennika za prawdę, bł. Ryszarda Henkesa. Z inicjatywy radnego Piotra Klimy Rada Miasta postanowiła postawić pomnik z tablicą w miejscu uwięzienia Henkesa od kwietnia do lipca 1943 r.

To właśnie w Raciborzu w siedzibie gestapo (dzisiejszy budynek Urzędu Miasta) ks. Ryszard został aresztowany 7 kwietnia 1943. Wielokrotnie był w Raciborzu, głosząc kazania w tutejszych kościołach. Z raciborskiego więzienia został przetransportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau 3 lipca 1943.

Uroczystości upamiętniające rozpoczęły się konferencją naukową o godz. 10:00 w kaplicy pod kościołem NSPJ w Raciborzu. Ks. Prof. Bp Jan Kopiec przybliżył słuchaczom kontekst historyczny dojścia do władzy nazistów oraz sytuację katolików w tamtym okresie. Ks. Dr Przemysław Krakowczyk SAC zrelacjonował drogę do świętości ks. Henkesa oraz przebieg procesu beatyfikacyjnego. Renata Sput wygłosiła referat o postawie Henkesa wobec hitlerowskiej maszyny zagłady i doktryny religijnej nazizmu, a Paweł Newerla opowiedział o raciborskim więzieniu jako miejscu przetrzymywania ks. Ryszarda.

Centralnym punktem uroczystości była Eucharystia (o godz. 12:00), której przewodniczył bp Andrzej Czasja, a homilie wygłosił bp Rudolf Pierskała. Msze koncelebrowali bp gliwicki Jan Kopiec, bp Martin David z Czech, bp Adrian Galbas i księża prowincjałowie Adam Kamizela i Zenon Hanas oraz ponad dwudziestu kapłanów z Polski i Czech.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości udali się na teren Zakładu Karnego w Raciborzu, pod pomnik upamiętniający bł. Ryszarda Henkesa. Tablicę pamiątkową odsłonili minister Michał Woś w raz z władzami samorządowymi. Następnie Biskup opolski Andrzej Czaja poświęcił tablicę, a delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

W uroczystościach wzięła udział konsul Niemiec i liczni goście z Czech. Przybyli również pallotyńscy nowicjusze z Ząbkowic Śl. z ks. Wiesławem Gułą, mistrzem nowicjatu. Po zakończeniu uroczystości Dyrektor więzienia umożliwił zwiedzanie Zakładu Karnego, a na wszystkich uczestników w świetlicy ZK czekał ciepły poczęstunek i występy artystyczne zespołu ludowego z Raciborza.

Należy wrazić naszą wdzięczność dla mieszkańców Raciborza za zorganizowanie tego podniosłego wydarzenia. Miejmy nadzieję, że dzięki takim inicjatywą uniwersalne przesłanie jakie płynie z życia i męczeńskiej śmierci naszego współbrata będzie trwało w sercach i pamięci kolejnych pokoleń.

Ks. Przemysław Krakowczyk SAC

Za: waw.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda