Home WiadomościZ kraju Radna Góra: poświęcenie kaplicy Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa

Radna Góra: poświęcenie kaplicy Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa

Redakcja

Uroczystego poświęcenia ołtarza, tabernakulum i kaplicy sióstr Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz 14 stycznia w Domu Rekolekcyjnym na Radnej Górze w parafii Zaklików. Patronem kaplicy będzie św. ks. Zygmunt Gorazdowski.

Eucharystię pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego koncelebrował kapelan sióstr ks. Marian Kowalczyk SCJ. W modlitwie uczestniczyła wspólnota sióstr józefinek na czele z przełożoną prowincjalną s. M. Antoniną Piekarz CSSJ.

Bp Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii, że Chrystus towarzyszy zawsze człowiekowi, nawet w najbardziej prozaicznych aspektach życia.

– On leczy nas, gdy jesteśmy złożeni niemocą duchową i fizyczną, kiedy brakuje nam miłości. Uzdrawia, abyśmy mogli kochać Boga i drugiego człowieka. Niech domowa kaplica, którą dzisiaj poświęcamy, stanie się dla każdej z was miejscem wewnętrznej przemiany, dokonującej się w spotkaniu z Boskim Zbawicielem – podkreślał biskup.

Zgromadzenie Sióstr Św. Józefa powstało we Lwowie w 1884 r. Jego założycielem był św. ks. Zygmunt Gorazdowski. Zakon na Radnej Górze powstał z inicjatywy matki Eugenii Rekuckiej w 1947 roku. Jego powołanie podpisał ówczesny arcybiskup lubelski Stefan Wyszyński.

Fundatorką klasztoru sióstr józefinek była Anna Nagórska – poetka, humanistka, nauczycielka i wychowawczyni młodego pokolenia w okresie II Rzeczypospolitej i w czasie II wojny światowej, a późniejszych latach inicjatorka wielu akcji oświatowych. Przekazała ona ziemie wraz z zabudowaniami zgromadzeniu zakonnemu, które z czasem rozbudowało zakon, pustelnię i gospodarstwo rolne.

Współcześnie siostry poza modlitwą prowadzą małe gospodarstwo rolne ze zwierzętami domowymi, uprawiają i sad owocowy. Stworzyły też swego rodzaju leśną pustelnię, do której każdy może wejść, pomodlić się lub po prostu w ciszy kontemplować otaczającą przyrodą.

apis / Radna Góra
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda