Home WiadomościZ kraju Red. Rymanowski do kościelnych rzeczników: Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko

Red. Rymanowski do kościelnych rzeczników: Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko

Redakcja

W telewizji nie kłam i nie manipuluj. Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko, choć nie wie, jest przygotowany i może sprawdzić.

Lepiej odpowiedzieć jednym zdaniem na niewygodne pytanie i płynnie przejść do własnej agendy niż wprost wycofać się z odpowiedzi, bo to wywołuje bardzo negatywne wrażenie u widzów – mówił do rzeczników instytucji kościelnych znany dziennikarz red. Bogdan Rymanowski.

W Konstancinie-Jeziornie odbywają się XV Warsztaty Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych.

Znany dziennikarz, na co dzień prowadzący rozmowy z politykami na antenie Polsatu (wcześniej był dziennikarzem TVN i RMF FM), wygłosił wykład na temat zasad przeprowadzania wywiadu na żywo w telewizji, w tzw. prime time, czyli czasie najwyższej oglądalności.

Red. Rymanowski mówił przede wszystkim o tym, jak w czasie wywiadu powinni się zachowywać przedstawiciele instytucji kościelnych, w tym rzecznicy prasowi odpowiadający na trudne pytania dziennikarza.

Podkreślił, że gdy dziennikarz nagrywa tzw. „setkę” (krótką wypowiedź wykorzystywaną np. do serwisów informacyjnych i głównych wieczornych wydań wiadomości), warto wymyślić dla niego zdanie na tyle ciekawe i intrygujące, aby z 90-procentowym prawdopodobieństwem wybrał je z całego nagranego materiału. Wybierze bowiem właśnie nie więcej niż 10-15 sekund.

Zdaniem Rymanowskiego, każdy występ kościelnego rzecznika w telewizji jest „do wygrania”, ale potrzeba pełnej koncentracji, uważnego słuchania, kontaktu wzrokowego, kontroli gestykulacji i mimiki. Trzeba „mówić z głowy”, czyli przygotować się do wystąpienia wcześniej, a nie czytać z kartki.

– W telewizji nie ściemniaj, nie kłam i nie manipuluj. Trzeba zakładać, że dziennikarz wie wszystko, choć nie wie, jest przygotowany i może sprawdzić. Unikaj agresji. Pamiętaj, często pytania są ważniejsze od odpowiedzi – tłumaczył rzecznikom dziennikarz „Polsatu”.

Zaznaczył, że pytania, na które rzecznik nie odpowiedział, mogą się zmienić w problem żyjący własnym życiem. – Lepiej odpowiedzieć jednym zdaniem na niewygodne pytanie i płynnie przejść do własnej agendy, niż wprost wycofać się z odpowiedzi, bo to wywołuje bardzo negatywne wrażenie u widzów – wyjaśnił red. Bogdan Rymanowski.

Tematem trzydniowych (25-27 listopada) XV Warsztatów Rzeczników Prasowych i Pracowników Instytucji Kościelnych, odbywających się w Konstancinie-Jeziornie jest komunikacja kryzysowa.

Za: www.gosc.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda