Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: Relikwie św. Gianny Beretty Molla w bardzkiej bazylice

Redemptoryści: Relikwie św. Gianny Beretty Molla w bardzkiej bazylice

Redakcja

Pani doktor Joanna Emmanuela Molla, córka św. Joanny Beretty Molla, podarowała sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie relikwie swej św. mamy, tj. włosy Świętej.

Wizyta córki, za którą św. Joanna oddała swe życie, trwała od 6 do 9 października 2017 r. i powiązana była z Szóstą Pielgrzymką Róż Różańcowych z Diecezji Świdnickiej do Barda. I tak się złożyło, że również z zorganizowanym w tym dniu „Różańcem do granic”. I chociaż bardzkie sanktuarium nie jest położne bezpośrednio nad granicą państwa (odległe jest o około 20 km od granicy z Czechami), to ze względu na różańcowy charakter tego miejsca i diecezjalną pielgrzymkę róż różańcowych zostało ono wyznaczone jako jeden ze stacyjnych kościołów różańca do granic.

Wielką radością była możliwość włączenia się pielgrzymów z naszego sanktuarium w modlitwę różańcową „Różańca do granic” za pośrednictwem Radia Maryja, które transmitowało z Barda czwartą tajemnicę różańca części radosnej, którą prowadził Biskup Świdnicki – ks. bp prof. Ignacy Dec.

Wizytę córki św. Joanny i przekazanie bardzkiemu sanktuarium relikwii świętej poprzedziło specjalne przygotowanie. Przez dwie niedziele gościła w Bardzie p. Krystyna Zając, która od lat zajmuje się propagowaniem kultu świętej w Polsce i poza jej granicami. W niedzielę 24 września, po wszystkich mszach św., opowiadała ona o św. Giannie ukazując historie jej życia i istotne motywy podjętej przez nią decyzji ratowania swego nienarodzonego dziecka. W niedzielę, 1 października zaprezentowany został materiał filmowy poświęcony życiu świętej ze specjalnym przesłaniem jej zmarłego przed 7 laty męża Piotra Molli.

W święto Matki Bożej Różańcowej w sobotę 7 października 2017 r. pani dr Joanna Emanuela Molla o godz. 10.30 złożyła świadectwo o życiu swej świętej mamy. Podkreślała w nim jej wielkie umiłowanie Boga, którego konsekwencją była miłość do życia i do drugiego człowieka. Bardzo mocny akcent położyła na miłość wzajemną swych rodziców jako małżonków. Ich małżeńskie życie jest wzorem tego jak realizować nowe przykazanie „miłości wzajemnej”, które podczas Ostatniej Wieczerzy zostawił nam Chrystus Pan. Przypomniała charakterystyczne dla tej miłości słowa swej mamy, która jako narzeczona napisała do swego narzeczonego: „Piotrze powiedz mi proszę, co mam uczynić, abyś ty był ze mną szczęśliwy”.

Po tym świadectwie, które tłumaczył o. Piotr Chyła CSsR z Rzymu, została celebrowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Ignacego Deca z udziałem około 45 kapłanów i około 2 tys. wiernych. Po homilii, w ramach procesji z darami, zostały wniesione przez dr Joannę Emanuelę relikwie jej świętej mamy i przekazane ks. biskupowi jako szczególny dar dla sanktuarium i diecezji świdnickiej. Podczas przyniesienia relikwii córce świętej towarzyszyły dzieci z Barda w strojach ludowych. Natomiast po Komunii św. został poświęcony obraz św. Gianny, który usytuowany został w bazylice bardzkiej po lewej stronie przed kratą oddzielającą prezbiterium.

Pani Joanna Molla przyjęła zaproszenie o. Mirosława Grakowicza CSsR – kustosza sanktuarium w Bardzie, z którym znają się od 1996 r., czyli jej pierwszej wizyty w Polsce. Pobyt dr Joanny Emanueli Molla w Bardzie powiązany została z jej wizytą na Krajowym Kongresie Małżeństw zorganizowany kolejny raz w Świdnicy, gdzie złożyła on świadectwo o miłości małżeńskiej swych rodziców. W niedzielę, 8 października pani dr Joanna spotkała się z parafianami parafii w Bardzie podczas Mszy św. o 9.30 ,a następnie udała się do Wrocławia, gdzie uczestniczyła w Mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza, a następnie z doradcami życia z archidiecezji wrocławskiej.

Kolejnym wydarzeniem było wieczorne spotkanie w klasztorze redemptorystów w Bardzie z postulantami Prowincji Warszawskiej Redemptorystów ich przełożonymi. W poniedziałek rano wyjechała ona na Jasną Górę, gdzie uczestniczyła we Mszy św. a następnie do sanktuarium miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. We wtorek w południe uczestniczyła we Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie. A następnie została podjęta obiadem w krakowskim klasztorze redemptorystów, gdzie też spędziła ostatnią noc, podczas tego pobytu w Polsce.

Żegnając się na lotnisku ze wzruszeniem wyraziła ona pragnienie powrotu do „kraju i Kościoła, gdzie tak bardzo jest czczona jej święta mama”. Bóg zapłać wszystkim, którzy przyczynili się do przyjęcia relikwii św. Gianny Beretty Molla, a szczególnie córki, za którą Święta oddała swe ziemskie życie, by zyskać życie wieczne.

o. Mirosław Grakowicz CSsR, Bardo

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda