Home WiadomościZ kraju Redemptoryści – Toruń: Uroczystości w Sanktuarium

Redemptoryści – Toruń: Uroczystości w Sanktuarium

Redakcja

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu odbyły się dziś uroczystości z okazji drugiej rocznicy konsekracji tej świątyni. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego. Transmisję uroczystości przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja.

Mszę św. poprzedziła Procesja Niepodległościowa, podczas której ok. 100 osób wcieliło się w role ważnych i zasłużonych postaci w historii Polski, m.in.. Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Romana Dmowskiego.

W homilii Metropolita Gdański podkreślił, że Eucharystia w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II jest dziękczynieniem za dzieła, które rozwijają się w Toruniu w służbie Bogu i Ojczyźnie.

– Nasza dzisiejsza modlitwa jest modlitwą dziękczynienia za dzieła dobra w służbie Bogu i naszej polskiej Ojczyźnie, jakie się tu, w Toruniu, w ciągu lat dokonywały. Trwają, rozwijają się, umacniają, przynoszą owoce dobra. Są nimi – wiecie o tym dobrze – to wspaniałe sanktuarium, Radio Maryja, TV Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej. Kierujemy tę modlitwę ku Bogu, Najwyższemu Dobru, źródle dobra, które tworzą ludzie, ludzkie serca, umysły, wola. Obejmujemy nią wszystkich, którzy mają udział w realizacji tych dzieł – akcentował ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Podczas obchodów ks. abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił dwie tablice upamiętniające najważniejsze wydarzenia w polskiej historii, m.in. odsiecz wiedeńską, powstanie listopadowe oraz Cud nad Wisłą.

W czasie uroczystości słowo do zgromadzonych wygłosił także ks. bp Andrzej Suski, Biskup Senior, były ordynariusz diecezji toruńskiej. Już dwa lata minęły od tamtego dnia, kiedy uczestniczyliśmy w uroczystości konsekracji tej świątyni – podkreślał.

– Ma ona bardzo swoisty charakter, swoistą wymowę, bo jest sanktuarium, a ten status potwierdził sam papież Franciszek w liście do swojego legata, ks. kard. Grocholewskiego, który wtedy Ojca Świętego tu reprezentował. I napisał Ojciec Święty, że to miejsce jest sanktuarium. Jest to również miejsce, które ma charakter społecznego pomnika pamięci. Upamiętnia współpatrona tego sanktuarium, św. Jana Pawła II, ukochanego przez nas wszystkich, który, jak sam mówił, codziennie dziękuje Bogu, za to, „że jest w Polsce takie radio, i że nazywa się Radio Maryja”. To też miejsce upamiętniające ludzi, którzy oddali swoje życie, bo wzięli bardzo do serca słowa Jezusa „Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za swoich przyjaciół” – przypomniał ks. bp Andrzej Suski.

Budowniczymi tego sanktuarium byli wszyscy ludzie – podkreślał z kolei założyciel i Dyrektor Radia Maryja oraz Telewizji Trwam, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– To ludzie, wszystko ludzie i za to dzisiaj dziękujemy Panu Bogu. Dziękujemy za takich pasterzy, za Waszą życzliwość, księże Arcybiskupie, wszystkim księżom Biskupom (…). Za to wszystko dzisiaj dziękujemy – Panu Bogu i ludziom, wszystkim. Ogromne dzięki! – powiedział o. Dyrektor Tadeusz Rydzyk, CSsR.

Głos zabrał także architekt Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – inż. Andrzej Ryczek.

– Z wizytą przyjechał o. Dyrektor i dyskutowaliśmy o tym (…), że można by wybudować kościół. I to jest właśnie ten moment, kiedy dostałem największą nagrodę – wskazanie zaprojektowania kościoła. I to wszystko już się stało  (…). Z tego miejsca chciałbym serdecznie wspomnieć i podziękować wszystkim, którzy brali udział w tej budowie – zaznaczył architekt.

Więcej na: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda