Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: W Bardzie Śl. uczczono 50. rocznicę koronacji Cudownej Figurki NMP

Redemptoryści: W Bardzie Śl. uczczono 50. rocznicę koronacji Cudownej Figurki NMP

Redakcja

redemptor.plW Bardzie Śląskim odbyły się dziś uroczystości związane z 50. rocznicą koronacji Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej. Transmisję obchodów przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

O godz. 11 uroczystości rocznicowe rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W wygłoszonej homilii [VIDEO] ks. arcybiskup zwrócił uwagę na wyjątkowość Cudownej Figurki Matki Boskiej Bardzkiej.

– Przychodzimy tutaj, aby wraz z Maryją trwać wspólnie na modlitwie dziękczynnej za wytrwanie w wierze ojców, czego niezwykłym, dobitnym dowodem jest naukowe badanie metodą węgla C-14, że figurka Matki Bożej Bardzkiej datowana jest na rok 1010, a tym samym jest rzeczywistą, najstarszą drewnianą, romańską rzeźbą Najświętszej Maryi Panny w Polsce i jedną z najstarszych w Europie. Ta prawda, zarówno historyczna jak i religijna dowodzi duchowej więzi i siły (…) jaką wspólnota narodu czerpie ze źródeł Bożej Łaski życia – podkreślił ks. abp Wacław Depo.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości skierował prezydent Andrzej Duda. Odczytał go poseł Michał Dworczyk.

– To tutaj, w roku 1956, odbyła się pierwsza na ziemiach zachodnich uroczystość koronacji wizerunku Maryi. Pod przewodnictwem abp. Bolesława Kominka 150-tysięczna rzesza wiernych, mieszkańców tych ziem oraz pielgrzymów z kraju i zagranicy uroczyście, publicznie włączyła się w obchody millenium chrztu Polski. Uczestnicy tamtego pamiętnego wydarzenia okazali przywiązanie do wartości i tradycji, na fundamencie których przez wieki wzrastała polska tożsamość narodowa, państwowość, relacje społeczne, kultura, nauka i sztuka. Jednocześnie był to akt odrzucenia komunistycznej ideologii, ideologii przymusowej ateizacji i nienawiści wobec niektórych grup społecznych – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Po Mszy św. wierni odmówili akt oddania diecezji świdnickiej Matce Bożej.

Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej jest najstarszą rzeźbą sakralna w Polsce. Ostatnie badania wskazują, że pochodzi z 1010 roku. Wykonany z  lipowego drewna posążek, mierzy ponad 43 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem.

O. Mirosław Grakowicz CSsR, kustosz sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie mówi, że koronacja figurki z 1966 roku była jednym z bardzo ważnych wydarzeń na Śląsku.

– 50 lat temu, tutaj na Dolnym Śląsku, kiedy cały Śląsk i archidiecezja wrocławska obchodziły milenium chrztu Polski, to odbywały się trzy główne wydarzenia tych obchodów. Jedno to był Wrocław – siedziba metropolii, drugim wydarzeniem były uroczystości u św. Jadwigii w Trzebnicy i trzecim była koronacja figury Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, która zgromadziła 150 tys. pielgrzymów z całej Polski. Cieszymy się ogromnie z tego, że możemy dziękować Bogu za ponad 1000-letnią już obecność Strażniczki Wiary w Bardzie Śląskim – podkreśla o. Mirosław Grakowicz.

Cudowna Figurka Matki Boskiej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej została ukoronowana 3 lipca 1966 roku. Aktu koronacji dokonał ks. abp Bolesław Kominek. W uroczystościach wzięło wówczas udział blisko 150 tys. wiernych, 500 kapłanów i licznie zgromadzone siostry zakonne.

Źródłó: RIRM

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda