Home WiadomościZ kraju Redemptoryści – Wrocław: modlitwa za Ojczyznę i 70-lecie parafii

Redemptoryści – Wrocław: modlitwa za Ojczyznę i 70-lecie parafii

Redakcja

Wrocławska „Golgota Wschodu” corocznie bardzo licznie gromadzi środowisko Sybiraków, ich rodzin i przyjaciół,  by wspólnie, w dniach kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej oraz napaści Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r., modlić się za Ojczyznę oraz Polaków poległych i pomordowanych przez Niemców i Sowietów. Mszy świętej, w oprawie ceremoniału wojskowego, przewodniczył i homilię wygłosił w niedzielę, 5 września 2021 r., o. dr Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Odbył się także apel poległych i złożono wieńce.

Tego dnia obchodziliśmy także uroczystość odpustową i 70-lecie miejscowej parafii NMP Matki Pocieszenia pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Dutkowskiego. Świętowanie zakończyło się tradycyjnie piknikiem, gdzie wielu parafian i przyjaciół parafii do wieczornych godzin wspólnie spędziło odpustowy dzień.

Uroczystości, spotkania z księżmi z dekantu oraz parafianami były także wstępem do trwającej w następnych dniach kanonicznej wizytacji prowincjała we wrocławskiej wspólnocie redemptorystów. Odbył ją razem z o. Łukaszem Drożakiem CSsR, radnym nadzwyczajnym w zarządzie prowincji.

* * *

„W tym roku, kiedy świętujemy 70-lecie powstania naszej parafii, zapraszamy tu obecnych, byśmy mogli się modlić właśnie dziś, w uroczystość patronki naszej parafii. Matka Pocieszenia jest opiekunką wszystkich tych, którzy przybywali tutaj po II wojnie światowej i nieśli ze sobą krzyż swoich wojennych doświadczeń. Wszystkich tych, którzy cierpieli za wolną, niepodległą i Najjaśniejszą Rzeczypospolitą” – mówił na początku uroczystości o. Witold Baran CSsR, proboszcz parafii i kustosz „Golgoty Wschodu”.

W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele miejscowego duchowieństwa, dowódcy wojskowi, poczty sztandarowe, organizacje kombatanckie, przedstawiciele władz samorządowych, pedagodzy i uczniowie szkół oraz parafianie. Uroczystości towarzyszyła orkiestra dolnośląskiego garnizonu Policji.

Po nabożeństwie władze lokalnego oddziału Związku Sybiraków wręczyły osobom zasłużonym wyróżnienia, szczególnie za pomoc starszym członkom stowarzyszenia w czasie epidemii.

Odbył się również apel pamięci, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową, a następnie złożono wieńce przy tablicach upamiętniających pomordowanych na Wschodzie.

Przez cały tydzień u wrocławskich redemptorystów można oglądać także bardzo ciekawą wystawę „Historie Sybiraków – tak blisko, tak daleko”. Są to niezwykłe historie zwykłych wrocławian – Sybiraków, a składają się na nie traumatyczne doświadczenia wojennych zesłań na terytoria ZSRR z perspektywy 75 lat.

Pierwsze powroty Polaków z masowych deportacji sowieckich były również „nowymi początkami” na Dolnym Śląsku. Tytuły kolejnych historii oddają klimat tych relacji: „Ocaleni”, „Tęsknota”, „Gdzie mam Cię szukać?” czy „Przez pół świata”.

Historie zostały spisane przez wnuków Sybiraków, przez nich samych oraz nagrane przez autorkę wystawy, p. Matyldę Janiec (stanowią, podobnie jak zdjęcia i dokumenty, część archiwum Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”). Wystawa powstała ze środków Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we współpracy ze Stowarzyszeniem Pamięci Zesłańców Sybiru pod patronatem Związku Sybiraków Oddział Wrocław.

* * *

Uroczysta suma odpustowa tego samego dnia o godz. 13.30 stanowiła najważniejszy punkt obchodów jubileuszu 70-lecia parafii redemptorystów we Wrocławiu. Przewodniczył jej ks. dziekan Marek Dutkowski, proboszcz parafii św. Faustyny we Wrocławiu, a homilię wygłosił o. Łukasz Drożak CSsR, członek zarządu prowincji.

Na zakończenie Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna, a po niej wspólny grill, który jak zawsze zgromadził wielu członków parafii, przyjaciół oraz oczywiście redemptorystów i siostry służebniczki śląskie.

Tegoroczne świętowanie odbyło się już w całkowicie odnowionej i ocieplonej zabytkowej świątyni parafialnej, a do ukończenia wieloletniego dzieła pozostały jeszcze drzwi i elementy otoczenia kościoła.

oprac. Mariusz Mazurkiewicz CSsR, fot. o. Tomasz Marcinek CSsR, Wrocław

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda