Home WiadomościZ kraju Redemptoryści: Zmarł o. Edward Ryba CSsR

Redemptoryści: Zmarł o. Edward Ryba CSsR

Redakcja

Ze smutkiem zawiadamiamy, że 18 grudnia, w Gdyni, w wieku 78 lat po długiej chorobie zmarł o. Edward Ryba, długoletni proboszcz i przełożony kilku placówek redemptorystów.

Eucharystia pogrzebowa odbędzie się w czwartek 22 grudnia 2011 r. o godz. 12.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni przy ul. Portowej 2. Zaś o godz. 9.00 przy wystawionej trumnie z ciałem ojca Edwarda zostanie odmówiony różaniec.

Ciało Zmarłego zostanie złożone w grobowcu zakonnym redemptorystów na cmentarzu w Gdyni Witominie.

Za: www.redemptor.pl


+ O. Edward Ryba CSsR

(1933-2011)

Urodził się 5 listopada 1933 roku w Jaworzu Dolnym w parafii Dobrków, diecezja tarnowska. Rodzice Kajetan i Katarzyna z d. Świątek byli rolnikami i oprócz Edwarda wychowali 3 synów i 2 córki. Ukończył 8 lat szkoły podstawowej, był 3 lata w Juwenacie redemptorystów. Do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela wstąpił po Misjach Świętych, które w jego parafii w czerwcu 1948 głosili o. Winiarski i o. Wojnowski z Tuchowa.

15 lipca 1951 roku rozpoczął nowicjat w Braniewie. Tak pisał o nim magister nowicjatu o. Stanisław Solarz: „Z usposobienia cichy i spokojny, pracowity, zgodliwy, w obowiązkach zawsze sumienny… Co do powołania od początku zdecydowany, nie chwiał się wcale, mimo pewnych pokus co do tego. W zachowaniu Reguły sumienny, nawet drobiazgowy, na co nieraz czas traci. Modli się pilnie, milczenie zachowuje bardzo starannie. Jest posłuszny i uległy, miły w obejściu. Można liczyć, że będzie wartościowym, przykładnym redemptorystą”.

2 sierpnia 1952 roku złożył pierwsze śluby zakonne. Następnie studiował filozofię w Toruniu. Studia teologiczne ukończył w Tuchowie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie 24 sierpnia 1958 roku z rąk ks. abp Włodzimierza Jasińskiego.

W latach 1959-1960 ukończył tirocinium pastoralne w Krakowie pod kierunkiem o. Józefa Bułki. Został skierowany do domu zakonnego w Skarżysku Kamiennej, gdzie w latach 1961-1971 pełnił posługę wikariusza kaplicy Matki Bożej Nieustającej Pomocy na osiedlu Bór w parafii św. Józefa. Następnie został proboszczem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gdyni, gdzie gorliwie pracował od 1972 do 1984 jako budowniczy kościoła i domu zakonnego redemptorystów.

W latach 1984-1985 pracował w Głogowie, jednak nie otrzymał zgody władz województwa legnickiego na mianowanie go proboszczem.

W 1986 podjął posługę przełożonego nowej placówki redemptorystów i proboszcza parafii w Mierzynie. Przez 6 lat oprócz gorliwej pracy duszpasterskiej dokonał remontu kościoła i kaplic dojazdowych. W 1992 został proboszczem nowej parafii pw. Najświętszego Odkupiciela w Szczecinie, którą na prośbę ks. abpa K. Majdańskiego objęli redemptoryści. Będąc jednocześnie przełożonym wspólnoty, wybudował dużą kaplicę parafialną i pełnił posługę ojca duchownego dekanatu Szczecin Pogodno.

W 1999 został przeniesiony do Gdyni, gdzie jako emeryt angażował się w pracę duszpasterską i posługi domowe.

W życzeniach o. Prowincjała z okazji jubileuszu 50-lecia jego święceń kapłańskich, który przeżywał w 2008 r., czytamy: „W sposób szczególny pragniemy dziękować za Ojca gotowość pójścia tam, gdzie najtrudniej; za to, że liczyła się dla Ojca sprawa Boża, a nie własna wygoda; że był Ojciec gotów nie mieć nic, aby tylko wierni mieli gdzie się modlić, a współbracia gdzie mieszkać. Dziękujemy Ojcu serdecznie i za ostatnie lata życia, które mimo iż są naznaczone różnymi słabościami, to jednak Ojciec im się nie poddaje. Jest to wspaniały przykład stawiania czoła przeciwnościom ze względu na Pana Boga”.

O. Edward Ryba został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał to odznaczenie z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w gmachu „Solidarności” w Gdańsku 4 czerwca 2009 r., w 20 rocznicę wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. Znalazł się przez to w gronie wielu ludzi, którzy noszą wysokie państwowe odznaczenia w uznaniu za zaangażowanie społeczne i odwagę w czasach Solidarności lat 80-tych. – To była dla o. Edwarda wielka radość, podobnie jak każde spotkanie ze związkowcami – relacjonował świadek tego wydarzenia o. proboszcz Marek Mirus. Dodał, iż ci ostatni odnoszą się do o. Edwarda z wielkim szacunkiem i wdzięcznością.

W ostatnich latach o. Edward cierpiał na chorobę Parkinsona i często musiał udawać się na leczenie do szpitalu. Ostatnie miesiące przeżył w hospicjum, gdyż wymagał stałej opieki medycznej. Był często odwiedzany przez współbraci i wiernych, którzy wspierali go obecnością i modlitwą w trudnych chwilach cierpienia.

O. Edward zmarł 18 grudnia 2011 roku w Gdyni-Oksywiu w Hospicjum św. Wawrzyńca. Przeżył 78 lat, w profesji zakonnej 59, w kapłaństwie 53. Polecajmy o. Edwarda dobremu Bogu w naszych modlitwach.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda