Home WiadomościZ kraju Redemptorystowskie Dni Formacji 2021

Redemptorystowskie Dni Formacji 2021

Redakcja

Tym razem Warszawa i wspólnota przy ul. Karolkowej była miejscem rokrocznych Dni Formacji Redemptorystowskiej. Dwunastu młodych kapłanów z naszej prowincji wykorzystało cztery dni (20 – 24 września 2021 r.) dla umocnienia braterskich więzi oraz na odnowę teologiczną, pastoralną i duchową.

Pomagali w tym zaproszeni goście. Ks. Mirosław Cholewa, redaktor naczelny kwartalnika „Pastores” i proboszcz w podwarszawskiej Magdalence mówił o nawróceniu pastoralnym. Ks. Bartosz Szoplik, liturgista z archikatedry warszawskiej
ukazywał liturgię jako przestrzeń przede wszystkim modlitwy.

O. Marej Saj CSsR przedstawił istotne i nowe zagadnienia prawne w kontekście praktyki duszpasterskiej. Na temat postrzegania kapłana przez osobę świecką współbracia rozmawiali z Dawidem Mysiorem, znanym youtuberem komentującym na co dzień aktualne wydarzenia dotyczące wiary i Kościoła.

Ważnym momentem tych dni było spotkanie młodych współbraci z o. Prowincjałem Januszem Sokiem CSsR. Była to okazja do bezpośredniej braterskiej rozmowy na istotne dla zebranych tematy.

W zamyśle Sekretariatu Formacji, organizatora całego wydarzenia, było, aby ten czas karmił zarówno intelekt jak i serce. Dlatego jeden z wieczorów uczestnicy spędzili w kościele Matki Bożej Jerozolimskiej na modlitwie z braćmi i siostrami z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich. Adoracyjne milczenie, nieszpory oraz Eucharystia, przeżyte w pięknie i
prostocie monastycznej liturgii były głębokim doświadczeniem.

Warszawskie spotkanie odbyło się tuż po beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Dlatego młodzi redemptoryści odwiedzili podwarszawskie Laski, miejsce łączące obie postacie nowych błogosławionych, modląc się przy relikwiach Założycielki tego miejsca.

Była to zarazem okazja do poznania postaci Sługi Bożego ks. Władysława Korniłowicza, jednego z kapelanów Lasek i ojca duchownego Prymasa Tysiąclecia. Z wielką kompetencją postać tę przybliżyła s. Radosława, ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Poznanie osoby tego gorliwego i nietuzinkowego kapłana w tym szczególnym miejscu było niewątpliwie cennym i ufajmy, iż owocnym doświadczeniem.

W imieniu organizatorów i uczestników spotkania gorąco dziękuję Wspólnocie domu przy ul. Karolkowej w Warszawie i o. Jackowi Dembkowi, jej przełożonemu, za otwarte serca.

o. Witold Hetnar CSsR, przewodniczący Sekretariatu Formacji, Kraków

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda