Home WiadomościZ kraju Refleksja: Pielgrzymka niosąca wolność

Refleksja: Pielgrzymka niosąca wolność

Redakcja

40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 1979-2019

Dni od 2 do 10 czerwca 1979 r. na trwałe wpisały się w dzieje naszego narodu. Po trudnych rozmowach z władzami komunistycznymi, Ojciec św. Jan Paweł II odbył pielgrzymkę do swej Ojczyzny pod hasłem: Gaude Mater Polonia.

Cały zniewolony naród polski czekał na Piotra naszych czasów, na Jego nauczanie i modlitwę, a nawet na Jego upomnienia. Doczekał się, bo 2 czerwca przybył Papież-Polak z Dobrą Nowiną, zachęcając do miłości, wiary i nadziei, do zaufania Opatrzności Bożej, do cierpliwości i wytrwałości.

W dniu odlotu do Polski, na lotnisku w Rzymie, powiedział m.in., że celem podróży jest uczczenie 900. rocznicy śmierci św. Stanisława i troska o Ojczyznę.

W pamięci utkwiła nam szczególnie Msza św. sprawowana na Placu Zwycięstwa w Warszawie, w czasie której Ojciec Święty mówił: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi”.

Te słowa zapadły głęboko w serca nas wszystkich i poprzez następne lata były bardzo często przywoływane i powtarzane jako swoisty testament. Papież wzywał Ducha Świętego, gdyż sytuacja w Polsce była skomplikowana i dramatyczna pod względem politycznym, ekonomicznym i religijnym. Potrzebna była całkowita przemiana struktur.

Jan Paweł II, odwiedzając Gniezno, Częstochowę, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Oświęcim-Brzezinkę i Nowy Targ, prosił Ducha Świętego, by przeszedł przez naszą ziemię i dokonał przemiany. Nie tylko Polska, ale cały świat potrzebował i potrzebuje ciągłego nawracania się. Dlatego Papież zwracał się do Polaków różnego stanu, by modlili się do Ducha Świętego, który jest obecny szczególnie w sytuacjach kryzysowych, dramatycznych, o pomoc. On działa w Kościele, towarzyszy Mu, umacnia G o. Tak było w wieczerniku, na soborach, podczas konklawe, a także w czasie prześladowań, wojen, kataklizmów i w walce ze złem.

Wspominając 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, przypomnijmy sobie nauczanie Jana Pawła II, Jego modlitwę. Zróbmy rachunek sumienia. Co pozostało? Czy tylko wspomnienia, słowa, zdjęcia, nagrania? Na ile zmieniło się nasze życie? Polska wciąż potrzebuje przemiany, odnowy, a nade wszystko jedności, współpracy dla dobra wszystkich.

Polacy w większości uważają, że pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny odegrała ważną rolę w ich życiu osobistym oraz w dziejach Polski. Podkreślają szczególną jej wagę i doceniają ją. W wielu grupach społecznych dominuje przekonanie, że pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, przyczyniła się do powstania „Solidarności” w sierpniu 1980 r. oraz do obalenia komunizmu i odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r.

Zachęcam wszystkich czytających to wspomnienie, aby zadali sobie trud, zmobilizowali się i zaczęli realizować wskazania Papieża w codziennym życiu.

Święty Janie Pawle II, módl się za nami.

Br. Adam Fułek SAC

Za: waw.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda