Home WiadomościZ kraju Rekolekcje paulińskie na Jasnej Górze

Rekolekcje paulińskie na Jasnej Górze

Redakcja

Doroczne Rekolekcje Ojców i Braci Paulinów trwają w dniach od 4 do 9 listopada na Jasnej Górze. Uczestniczy w nich ok. 60 zakonników z placówek polskich oraz zagranicznych.

Rekolekcje to czas szczególnego wyciszenia, ale także okazja do wymiany doświadczeń w posłudze paulinów w Polsce, Europie i na świecie.

W tym roku nauki rekolekcyjne głosi ks. Tadeusz Huk, kapłan archidiecezji warszawskiej, kierownik duchowy i rekolekcjonista, wieloletni ojciec duchowny WSD w Warszawie, jeden z animatorów i organizatorów Szkoły Wychowawców Seminaryjnych, obecnie proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym k. Piaseczna i ojciec duchowny kapłanów w archidiecezji warszawskiej.

„Rekolekcje są zawsze takim zatrzymaniem, w sensie naszego odnawiania się w służbie ludziom pod kątem naszego powołania, jest to odnowienie naszego ducha wewnętrznego – mówi o. Franciszek Podlecki, dyrektor domu w Żarkach Letnisko – Co roku przeżywam na Jasnej Górze te rekolekcje. Każde rekolekcje są inne i jednocześnie są ubogacające nas w obszarze duchowym”.

„Te rekolekcje dla mnie to jest radość, że mogę trochę dłużej pobyć na Jasnej Górze, bo jest jednak ta tęsknota. Te 16 lat, które tutaj posługiwałem sprawiło, że trudno mi było się obejść bez Jasnej Góry. Rozpoczynam i kończę każdy dzień od Radia Jasna Góra – wyznaje o. Kazimierz Maniecki z Klasztoru Paulinów w Wieruszowie – A po drugie jest to spotkanie ze współbraćmi, którzy z różnych placówek przyjeżdżają. Było mi to potrzebne i cieszę się, że jest mi to dane”.

„Rekolekcje powinny być przede wszystkim powrotem do źródeł, dlatego, że jesteśmy tylko ludźmi i mimo poszukiwania, starania się, to gdzieś tam człowiek słabnie w tej gorliwości, szukaniu Pana Boga. I dlatego są rekolekcje, żeby na nowo odżyła w nas ta łaska powołania, bo zawsze zakonne rekolekcje mają przede wszystkim obudzić charyzmat w nas – zaznacza o. Maniecki – Tak są prowadzone te nauki, aby uświadomić nam kim jesteśmy z powołania i kim mamy być, jakie są te nasze zadania. Nie spełnimy tych oczekiwań, nie poradzimy sobie jeśli nie powrócimy do źródła, jeśli nie zaczniemy na nowo cenić sobie czasu na modlitwę, nie tylko wspólnotową, ale właśnie adoracyjną. A druga rzecz, to Słowo Boże, Ewangelia, której jesteśmy głosicielami, ale przede wszystkim mamy być tymi, którzy tym żyją”.

W ciągu dnia ojcowie i bracia paulini wysłuchują kilku konferencji, gromadzą się na nabożeństwach i na wspólnotowej Mszy św. z nauką rekolekcyjną, odprawianej codziennie o godz. 17.30 przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Czasem modlitewnego wyciszenia jest również czas posiłków, wtedy czytana jest lektura duchowa.

W poniedziałek, podczas Mszy św. rekolekcyjnej, w homilii ks. Tadeusz Huk zwrócił się do obecnych: „Tak, jak powiedziałem na pierwszym naszym spotkaniu, próbujemy przywoływać różnych ludzi, którzy mieli jakieś ważne znaczenie w naszej drodze powołania, i chcemy jednocześnie stawiać sobie pytanie, że zostało nam tak wiele dane poprzez kontakt z nimi, i to jest wielkie dziedzictwo, z którego my wyrastamy, to jest dziedzictwo wieków, z których wyrastacie jako paulini. I teraz jesteśmy odpowiedzialni za niesienie tego dziedzictwa w czasy dzisiejsze. I stąd też te rekolekcje, które zaczęliśmy dzisiaj, mają nas umocnić i pogłębić w naszym powołaniu, w podjęciu tej odpowiedzialności, która na nas spoczywa, na nas powołanych”.

„Eucharystia, w której uczestniczymy, Ona nas otwiera, otwiera nas na świat z jego potrzebami, z jego biedami. Czy jesteśmy tutaj w klasztorze zamknięci, czy działamy aktywnie, to zawsze gdzieś wychodzimy naprzeciw drugiemu – zaznaczył kaznodzieja – Patrzymy na obraz naszej Pani, Ona nam przypomina, komunia z Jezusem to jednocześnie wyjście do drugiego. Ta komunia, która w Niej się stała w momencie Wcielenia, natychmiast Ją wyprowadza na drogę do Elżbiety, by posługiwać (…) i o to prosimy dziś Matkę Najświętszą, by nas uczyła, jak przeżywać Eucharystię w otwarciu na drugiego, zwłaszcza tego najbardziej zapomnianego, ubogiego, odsuniętego na margines życia”.

 


 

W dniach od 3 do 5 listopada w Kaplicy Matki Bożej tradycyjnie, jak co roku są odprawiane Msze św. wspólnotowe za zmarłych:

– 3 listopada za zmarłych ojców i braci Zakonu Paulinów
– 4 listopada za zmarłych rodziców i krewnych paulinów
– 5 listopada za zmarłych przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry oraz zmarłych członków III Zakonu Świętego Franciszka.

W tym roku ten czas zbiegł się z trwającymi w sanktuarium rekolekcjami. Stąd 4 i 5 listopada Mszom św. za zmarłych przewodniczy ks. rekolekcjonista. Natomiast w niedzielę, 3 listopada Eucharystię odprawioną w intencji za zmarłych ojców i braci Zakonu Paulinów celebrował o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

„Więź braterstwa sięga poza grób, a w tajemnicy Zmartwychwstania i Świętych Obcowania poczuwa się do obowiązku pamięci i modlitwy za zmarłych. Zakon nasz czuje się zobowiązany do wdzięczności wobec naszych współbraci” – powiedział rozpoczynając modlitwę o. podprzeor.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda