Rekolekcje z potrzeby serca

W poniedziałek, 20 listopada, na Jasnej Górze rozpoczęły się doroczne rekolekcje biskupów. Czterodniowe nauki rekolekcyjne pod hasłem: „Według miary daru Chrystusowego” głosi ks. prał. Paweł Ptasznik,

od 21 lat pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Ks. prał Ptasznik jest także rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie oraz duszpasterzem polskiej emigracji w Wiecznym Mieście.

Rekolekcje z udziałem niemal wszystkich polskich biskupów rozpoczęły się modlitwą przed Najświętszym Sakramentem – hymnem do Ducha Świętego ‚Veni Creator’ w Kaplicy Domu Pielgrzyma. W programie, już tradycyjnie, jest osiem nauk rekolekcyjnych, wspólne modlitwy brewiarzowe i adoracja Najświętszego Sakramentu. Środa to dzień sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, sprawowaną w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów.

„Każdy z nas, każdy chrześcijanin staje przed bardzo ważnym zadaniem pogłębienia własnej modlitwy, własnego życia duchowego, refleksji nad życiem religijnym – zaznacza bp Henryk Tomasik, ordynariusz diec. radomskiej – Biskupi także zbierają się na swoich rekolekcjach, aby w chwili ciszy pogłębić własną duchowość, własną modlitwę, przyjaźń z Chrystusem, aby być bardziej przygotowanym do podejmowania zadań w kolejnym roku liturgicznym”.

„Czas rekolekcji, to jest także czas refleksji nad zadaniami duszpasterskimi, które stają przed nami. Wierzymy, że w tej wspólnocie zawsze działa Duch Święty i On pomaga nam dostrzec to, co jest ważne, bo w świecie, w którym żyjemy procesy laicyzacyjne są mocne i ważne jest, żeby było proporcjonalne oddziaływanie duszpasterskie, ewangelizacyjne, a do tego potrzebne jest nasze osobiste przygotowanie, dlatego potrzebne są rekolekcje, jako czas pogłębienia życia duchowego” – dodaje bp Tomasik.

„Rekolekcje dla każdego są bardzo ważne. Ważne były dla Jana Pawła II – przypomina kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski – Przywiązywał wielką wagę do rekolekcji. Gdy był w Polsce, w Krakowie zawsze odprawiał dość długie rekolekcje, dni skupienia, i starał się poprosić dobrych rekolekcjonistów, żeby przepowiadali Dobrą Nowinę Kurii Rzymskiej. A ja, jako wierny sługa Jana Pawła II, staram się naśladować go również w tym, aby odbywać rekolekcje, czy to razem z Episkopatem czy indywidualnie. Każdy człowiek ma swoje słabości a te dni pomagają, aby w świetle Jezusa Chrystusa popatrzeć na swoje życie, bo kapłan, biskup prowadzi ludzi do zbawienia, ale nie może zapomnieć o tym, że i on ma potrzebę tej drogi opartej na modlitwie, refleksji, na łasce”.

„Jasna Góra to najlepsze miejsce na rekolekcje – podkreśla kard. Dziwisz – Jest uświęcone modlitwą wiernych, modlitwą kapłanów, modlitwą świętych ludzi i tu się wyczuwa obecność łaski Bożej, obecność Chrystusa i obecność Matki Najświętszej, która pomaga i prowadzi do Syna”.

„Każdy oczekuje pokarmu duchowego – zauważa bp Łukasz Buzun, paulin, biskup pomocniczy diec. kaliskiej – Każdy powinien odbywać rekolekcje przynajmniej raz w roku, to nie jest przykazanie kościelne, ale to jest potrzeba serca. Zawsze przybywam na Jasną Górę z wielkim sentymentem i radością. I czekam na te rekolekcje, na ten moment szczególny, a że jestem też zakonnikiem paulińskim, więc jeszcze więcej jest tych motywów zachęcających i jednocześnie dyscyplinujących, żeby te rekolekcje dobrze przeżyć”.

„Powiedziałbym, że im odpowiedzialność biskupa jest większa, tym większe powinno być jego zaangażowanie w rekolekcje, czyli to powracanie do źródła, do początków swojego powołania kapłańskiego i biskupiego. I coś takiego tutaj stara się ks. prał. Ptasznik w tym roku nam zaofiarować – mówi bp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP – Z tematów konferencji rekolekcyjnych zasadniczo bardzo dużo koncentruje się na Ewangelii św. Jana, czy na najbardziej teologicznej i odmiennej od historycznych Ewangelii”.

„Kościół to jest comunnio, czyli praktycznie dopiero tam, gdzie spotykamy się ze wspólnotą Kościoła, z komunią Kościoła, szerzej rozumianą niżeli wspólnota międzyludzka, dopiero tam mamy do czynienia z autentycznym Kościołem, więc gdy są tutaj wszyscy biskupi, którzy tylko mogą przybyć, to jest to jakieś szczególne umocnienie wiary i przekonania, że my w sprawach dotyczących wiary i moralności w niczym się nie różnimy – dodaje bp Gądecki – Nie ma złej woli w całym tym zgromadzeniu kilkudziesięciu biskupów, którzy mogą się różnić w swoich poglądach politycznych, natomiast nie różnią się w niczym w materii nauczania wiary i moralności”.

Równolegle z rekolekcjami biskupów odbywają się rekolekcje dla ich kierowców. Jak podkreślają biskupi, ich kierowcy włączeni są również w posługę duszpasterską.

*

Każdy dzień biskupi rozpoczynają Mszą św. odprawianą w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 7. 45, a kończą Apelem Jasnogórskim.

W poniedziałkowy wieczór modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy łódzki.

We wtorek Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (posłuchaj homilii). Tego dnia Apel Jasnogórski poprowadził bp Michał Janocha, biskup pomocniczy arch. warszawskiej.

W środę poranną Mszę św. celebrował kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior krakowski (posłuchaj homilii).

Rekolekcje zakończą się w czwartek Mszą św. o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: www.jasnagora.com