Home WiadomościZ kraju Rekolekcje w duchu ks. Bosko na DVD

Rekolekcje w duchu ks. Bosko na DVD

Redakcja

Nakładem wydawnictwa WAM ukazały się rekolekcje w duchu ks. Bosko pt. „Kochaj i Walcz”. Propozycja zawiera 3 płyty DVD oraz konspekty do poprowadzenia pracy w grupach.

„Kochaj i walcz” to rekolekcje wygłoszone w Ośrodku Emaus w Czerwińsku nad Wisłą dla młodzieży Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego SARUEL. Pomysłodawcą projektu jest ks. Przemek Kawecki SDB oraz zaproszeni do współpracy goście: ks. Przemek Solarski SDB, ks. Darek Machniak SDB, ks. Sławek Piotrowski SDB i ks. Adam Węgrzyn.

Pakiet konferencji wygłoszonych przez Salezjanów został podzielony na 20-30 minutowe części, które wspaniale nadają się do poprowadzenia katechezy, spotkania formacyjnego czy osobistej refleksji. Zestaw zawiera również propozycję gotowych konspektów do poprowadzenia spotkań w oparciu o proponowane treści.

Jest to dobra pomoc katechetyczna dla osób chcących zaznajomić młodzież z duchowością świętego Jana Bosko – ojca i nauczyciela młodzieży.

Dotychczas nakładem Wydawnictwa WAM ukazały się rekolekcje o księdzu Bosko dla gimnazjalistów pt. „Młot i kowadło” oraz książka „Siła serca kontra siła pięści”, która zawiera m.in. fabularyzowany życiorys Michała Magone – pierwotnie spisany przez świętego Jana Bosko.

“Młot i kowadło” to zapis video rekolekcji wygłoszonych dla gimnazjalistów przez salezjanina ks. Przemka Kaweckiego. To cztery konferencje: o miłości, grzechu, nawróceniu i Kościele, oparte o sny ks. Jana Bosko. Rekolekcjonista zrozumiałym dla młodzieży językiem odpowiada na trudne pytania, które mogą pojawić się u niejednego gimnazjalisty. Płytę można wykorzystać podczas rekolekcji dla kandydatów przygotowujących się do bierzmowania lub na lekcjach religii.

Siła serca kontra siła pięści” to historie trzech Michałów. Skin, który staje się wrażliwym mężem i ojcem. Chuligan, który porzuca życie na ulicy. Metalowiec, który przyjmuje radykalizm Ewangelii. Trzy historie o Miłości, która zwycięża.

Recenzentka Wydawnictwa WAM – Monika Moryń – pisze na temat książki: Kawecki pokazuje dosadnie okrucieństwo, przemoc, satanistyczne obrzędy, brutalne prawa ulicy. Ale to nie one przerażają. Grozę w czytelniku budzi wewnętrzna pustka, którą czują chłopcy, brak autorytetów, wartości czy choćby zwykłych hamulców. To właśnie dlatego bohaterowie zmierzają do autodestrukcji. Michał-skin jest gotowy bić się do ostatniej kropli krwi, Michał-metalowiec pije aż mu się urwie film, Michał-ulicznik kradnie i bije. Wszyscy jednak zostają w którymś momencie przez Boga dotknięci – śmiercią przyjaciela (skin), spotkaniem z ks. Bosko (Michał Magone) czy w czasie rekolekcji salezjańskich (metalowiec). Bohaterowie odpowiadają wejściem na drogę nawrócenia – długą, mozolną, trudną, ale przemieniającą ich życie, pozwalającą na nowo czuć się szczęśliwymi.

Teksty świadectw pisane są językiem współczesnej młodzieży. Nie brakuje tu ostrych słów padających pod adresem Kościoła, rodziny, otoczenia. Niektóre wywołują uśmiech na twarzy czytającego (zwłaszcza historia metalowca), jak choćby ten:

Przedstawię ci teraz w kilku słowach, jak wyglądała wtedy moja wiara. Otóż wyglądała ona jak obsrana pielucha. Bardziej mi przeszkadzała niż pomagała.

Być może czytaliście Radykalnych Jakimowicza, czyli wywiady z nawróconymi muzykami – Budzyńskim, Litzą, Dzikim, Stopą i Malejonkiem. Siła serca kontra siła pięści ma podobne przesłanie i równie poruszającą zawartość.

Wymienione pozycje polecamy wszystkim, którzy chcą poznać lub zaznajomić głębiej młodego człowieka z księdzem Janem Bosko – Ojcem i nauczycielem młodzieży.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda