Home WiadomościZ kraju Relikwie bł. Honorata Koźmińskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

Relikwie bł. Honorata Koźmińskiego w Świątyni Opatrzności Bożej

Redakcja

FOT. Anna DziemskaRelikwie bł. Honorata Koźmińskiego , kapucyna dołączyły do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczystej mszy św. w sobotę 17 października przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. W koncelebrze uczestniczyli bp. Antoni Pacyfik – Dydycz, przełożony Warszawskiej Prowincji kapucynów o. Andrzej Kiejza, ojcowie kapucyni i księża diecezjalni, związani ze zgromadzeniami zakonnymi, założonymi przez o. Honorata Koźmińskiego.

Na uroczystości przybyła Rodzina Honoracka , siostry zakonne z innych zgromadzeń, mieszkańcy Warszawy.

Szkoły, prowadzone przez bezhabitowe siostry zakonne wystawiły poczty sztandarowe.

W homilii kard. Nycz nawiązał do trwającego Roku Życia Konsekrowanego i przypomniał, że zgromadzenia zakonne zostały powołane, aby nieść miłość Chrystusa i zachęcił, żeby nie zrażać się obecną trudną sytuacją społeczeństwa, ale aktywnie „robić swoje”. „Tą misję wypełnił bł. o. Honorat i pomimo ciężkiej sytuacji pod zaborami , nie czekał na lepsze czasy , lecz trwał przy Chrystusie i robił swoje a owoce jego pracy są widoczne do dzisiaj „ mówił kard. Nycz, dodając że z założonych przez o. Honorata 27 habitowych i bezhabitowych zgromadzeń zakonnych , 17 przetrwało do dzisiaj.

Nawiązując do czytań mszalnych i przypowieści o winnym krzewie „ Ja jestem winnym krzewem a wy latoroślami „ kard. Nycz porównał o. Honorata do latorośli na winnym krzewie. „On wiedział, że musimy być pokorni, bo naczynia gliniane rozbiją się i trwał przy Chrystusie . Wiedząc, że Kościół musi mieć serce , budował na fundamencie miłości „ mówił kaznodzieja .

Metropolita warszawski podkreślił, że o.. Honorat pełniąc misję Chrystusa wcielał w swoje życie 2 wersety z listu św. Pawła : „ Łaską jesteśmy zbawieni” i „Któż nas może odłączyć od miłości Chrystusa” , zaś obecność relikwii o. Honorata w tej świątyni ma być przykładem, jak można w kościele pełnić misję Chrystusa nawet w najtrudniejszym czasie.

Uroczystość wprowadzenia relikwii poprzedziła konferencja o. Piotra Stasińskiego, a także Akatyst ku czci bł. Honorata Koźmińskiego w wykonaniu Sióstr Służek NMPN.

Relikwie bł. Honorata dołączyły do innych doczesnych szczątków wielkich Polaków , tj. św. Andrzeja Boboli , św. Jana Pawła II, bł. Stanisława Papczyńskiego, bł. Edmunda Bojanowskiego bł. ks. Jerzego Popiełuszki i jedynej na razie wielkiej Polki – św. Urszuli Ledóchowskiej.

Anna Dziemska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda