Relikwie bł. Salomei

W bazylice Ojców Franciszkanów w Krakowie odbyła się rekognicja doczesnych szczątków bł. Salomei. Wczoraj przy jej relikwiach sprawowana będzie Msza św.

– Rekognicja, czyli rozpoznanie doczesnych szczątków bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski, zostało przeprowadzone w związku z zapotrzebowaniem na jej relikwie. Prośby o nie docierają z różnych środowisk, także z zagranicy – tłumaczy o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który wchodził w skład komisji powołanej do pobrania cząstek bł. Salomei. – To wydarzenie wpisuje się też w przeżywany w tym roku jubileusz 750-lecia śmierci bł. Salomei – zaznacza karmelita.

O znaczeniu tego wydarzenia świadczy fakt, że ostatnie takie rozpoznanie miało miejsce ponad 70 lat temu, 28 stycznia 1948 roku.

Błogosławiona Salomea żyła w wieku XIII, pochodziła z rodu Piastów. Była księżną, żoną, doświadczyła też wdowieństwa. Odrzuciła koronę królewską, wybierając ubóstwo na wzór św. Franciszka i św. Klary. Została pierwszą polską klaryską.

Jej przesłanie pozostaje aktualne. – Za św. Janem Pawłem II, który mówił w Starym Sączu podczas kanonizacji św. Kingi, bratowej bł. Salomei, trzeba tu powtórzyć, że święci się nie starzeją. Ich przesłanie nie ulega przedawnieniu. Są zawsze ludźmi jutra, bo żyli Ewangelią, a Dobra Nowina jest zawsze aktualna. Przesłanie bł. Salomei jest bardzo ważne także dla nas na dziś. W tym świecie luzu moralnego, liberalizmu jest ona ewangelicznym znakiem sprzeciwu, ukazuje nam wartość ascezy, ewangelicznego wyrzeczenia, przypomina, że to wszystko ma sens i prowadzi do prawdziwego szczęścia – podkreśla o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz.

Karmelita zwraca uwagę, że z Piastów, pierwszej królewskiej dynastii panującej w Polsce, aż trzy kobiety zostały wyniesione do chwały ołtarzy: bł. Salomea, św. Kinga – której mężem był Bolesław Wstydliwy, brat bł. Salomei, oraz rodzona siostra św. Kingi – bł. Jolanta.

– To również pokazuje, jak bardzo mocne były związki między wiarą katolicką a początkami państwa polskiego, co warto sobie uświadomić w jubileuszowym roku naszej niepodległości – zaznacza o. Szczepan Praśkiewicz.

Grób bł. Salomei znajduje się w krakowskiej bazylice Franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych 5. To właśnie tutaj z jej sarkofagu zostały wczoraj pobrane relikwie. Natomiast dzisiaj u Ojców Franciszkanów o godz. 16.30 w kaplicy grobu bł. Salomei zostały złożone ze czcią jej doczesne szczątki, po czym o. Marian Gołąb przewodniczył Mszy św. przy głównym ołtarzu bazyliki w intencji kanonizacji błogosławionej.

Warto też przypomnieć, że w krakowskim klasztorze Sióstr Klarysek pw. św. Andrzeja przy ul. Grodzkiej, w związku z jubileuszem 750-lecia śmierci bł. Salomei, trwa Nowenna Miesięcy. Każdego 19. dnia miesiąca począwszy od lutego, przez kolejne dziewięć miesięcy, w ramach nowenny sprawowane są o godz. 17.00 Msze św., w których uczestniczą poszczególne stany i zawody.

Podczas Nowenny Miesięcy, przeżywanej również w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, trwa modlitwa o pomyślność dla Polski, abyśmy właściwie umieli wykorzystać dar wolności i budowali ją na wartościach chrześcijańskich. Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Nowennie Miesięcy osobiście w krakowskiej świątyni Sióstr Klarysek, zachęcają one do duchowej łączności poprzez odmawianie modlitwy jubileuszowej czy też Litanii do bł. Salomei. Te modlitwy można znaleźć na stronie www.klaryski.pl.

Rok Jubileuszowy 750-lecia śmierci bł. Salomei zakończy się 19 listopada, w jej liturgiczne wspomnienie.

Za: www.naszdziennik.pl