Home WiadomościZ kraju Relikwie bł. Stanisława Papczyńskiego znajdą się w Panteonie Wielkich Polaków

Relikwie bł. Stanisława Papczyńskiego znajdą się w Panteonie Wielkich Polaków

Redakcja

archidiecezja.warszawa.plW najbliższą sobotę do Świątyni Opatrzności Bożej przybędą relikwie kolejnego błogosławionego, o. Stanisława Papczyńskiego. To znaczące wydarzenie w Roku Życia Konsekrowanego: o. Papczyński założył pierwszy polski zakon męski: Ojców Marianów.


Świątynia w Wilanowie jak magnes „przyciąga” kolejnych świętych. Relikwie bł. o. Stanisława Papczyńskiego wkrótce znajdą się obok relikwii bł. Jerzego Popiełuszki, św. Jana Pawła II, św. Andrzeja Boboli i bł. Edmunda Bojanowskiego. Uroczystość wprowadzenia relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 kwietnia, w Panteonie Wielkich Polaków. Mszę św. o godz. 12.00 odprawi z tej okazji kard. Kazimierz Nycz.

„Biały zakonnik”, którego imię weszło do dziejów historii Kościoła jako założyciela pierwszego zakonu męskiego w Polsce, urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu k. Starego Sącza. Swoje życie związał jednak z Mazowszem. Wstąpił do zgromadzenia Pijarów, stając się cenionym kaznodzieją oraz spowiednikiem, m.in. nuncjusza Antoniego Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Nie mogąc się jednak pogodzić z tendencją do łagodzenia reguły przez część zakonników, o. Stanisław odkrył w sobie powołanie do tworzenia nowego zgromadzenia – Marianów. W roku 1671 przywdział biały habit na cześć Niepokalanego Poczęcia Maryi, pisząc regułę zakonu i dzieło ascetyczne „Templum Dei Mysticum” dla ludzi świeckich, przekonany, że także oni są wezwani do świętości. Nie tylko w tym wyprzedzał ducha swoich czasów. Jednym z celów marianów było bowiem szerzenie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi, czyli dogmatu przyjętego w Kościele dopiero 180 lat później.

Zaproszony przez bp. poznańskiego Stefana Wierzbowskiego do Góry Kalwarii pod Warszawą, zaczął organizować święte miasto Mazowsza, tzw. Nową Jerozolimę. Mocno na sercu leżała mu także sprawa modlitwy za zmarłych, o. Stanisław miewał bowiem wizje czyśćca. Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. Został pochowany w kościele Wieczerzy Pańskiej w Górze Kalwarii (KLIKNIJ >>). Do grobu „białego zakonnika” pielgrzymują dziś licznie wierni, prosząc za jego wstawiennictwem o łaski.

W 1992 r. zatwierdzono dekret o heroiczności jego cnót. Beatyfikacja Stanisława Papczyńskiego odbyła się 16 września 2007 w Licheniu. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 18 maja.

ZAPOZNAJ SIĘ Z HISTORIĄ ŻYCIA APOSTOŁA MAZOWSZA, BŁ. STANISŁAWA PAPCZYŃSKIEGO >>

11 kwietnia – Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie, ul. Hlonda 1
W programie:

– o godz. 10.30 Konferencja: Bł. O. Stanisław Papczyński, czciciel Bożej Opatrzności, patriota i apostoł Mazowsza (Ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz grobu bł. Ojca Stanisława, Góra Kalwaria – Marianki),
– o godz. 11.00 Koncert chóru „Adoramus” z mariańskiej parafii w Rdzawce,
– o godz. 11.45 Modlitwa za przyczyną bł. O. Stanisława,
– o godz. 12.00 Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego

Za: www.archidiecezja.warszawa.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda