Home Wiadomości Relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników w Sanktuarium w Toruniu

Relikwie Błogosławionych Misjonarzy-Męczenników w Sanktuarium w Toruniu

Redakcja

Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników trafią do Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Uroczystości w niedzielę 7 maja o godz. 12.00 przewodniczyć będzie prowincjał krakowskich franciszkanów o. Marian Gołąb.

„To już 101 miejsce w Polsce, gdzie bł. Zbigniew Strzałkowski i bł. Michał Tomaszek będą odbierać cześć w relikwiach I stopnia. Dodatkowo są jeszcze w 70 świątyniach za granicą” – mówi, nie ukrywając radości, Promotor Kultu Męczenników br. Jan Hruszowiec.

Po mszy św. wierni uczczą relikwie przez ucałowanie. Od rana pątnicy będą też będą mogli nabywać obrazki i różańce z relikwiami II stopnia błogosławionych franciszkanów oraz rozmaite materiały informacyjne na ich temat, włącznie z filmami dokumentalnymi na płytach dvd.

Relikwie bł.bł. Zbigniewa i Michała ostatecznie spoczną w Kaplicy Pamięci Polskich Męczenników toruńskiego sanktuarium prowadzonego przez ojców redemptorystów.

„Są już tam m.in. relikwie: św. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. Jerzego Popiełuszki czy bł. Karoliny Kózkówny” – wylicza o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium.

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu to wotum wdzięczności za Papieża-Polaka. Świątynia została konsekrowana w 2016 r.

W prezbiterium kościoła znajduje się kopia watykańskiej kaplicy papieży w skali 1:1. Umieszczono tutaj obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym modlił się przez lata swego pontyfikatu św. Jan Paweł II. W dolnej części świątyni jest Kaplica Pamięci poświęcona męczennikom. Na jej ścianach są wypisane nazwiska Polaków zamordowanych za pomoc ludności żydowskiej oraz relikwie polskich męczenników. W centrum kaplicy znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanej.

jms

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda