Home WiadomościZ kraju Relikwie męczenników w procesji na Skałkę

Relikwie męczenników w procesji na Skałkę

Redakcja

deon.plPodczas tegorocznej procesji z Wawelu na Skałkę w niedzielę 8 maja oprócz relikwii św. Stanisława i innych świętych i błogosławionych po raz pierwszy będą niesione również relikwie męczenników z Peru i Ugandy.

W grudniu zeszłego roku na ołtarze zostali wyniesieni o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, absolwenci Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie, którzy 25 lat temu ponieśli śmierć męczeńską w Pariacoto w Peru. Procesja i Msza św. ma być dziękczynieniem także za ich życie.

Miniony rok dla krakowskich franciszkanów był podwójnie wyjątkowy. Późną jesienią papież Franciszek odwiedził ich misję w Ugandzie, a dokładnie Sanktuarium w Munyonyo. Stąd zakonnicy w procesji na Skałkę poniosą relikwie męczenników afrykańskich.

Specjalnie na tę okazję przyjedzie pasterz archidiecezji Kampali (stolicy Ugandy) abp Cyprian Kizito Lwanga. Święci: Karol Lwanga i Matia Mulumba w relikwiarzu będą niesieni przez ugandyjskich franciszkanów, którzy studiują przy Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

Osiem wieków wcześniej św. Stanisław ze Szczepanowa został kanonizowany w Bazylice św. Franciszka w Asyżu.

KAI/pk

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda