Home WiadomościZ kraju Rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego

Rocznica kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego

Redakcja

10 października 1982 r. Jan Paweł II wyniósł błogosławionego Maksymiliana Kolbego do chwały świętych.

Ojciec Święty nazwał św. Maksymiliana patronem XX wieku. Przywołując słowa św. Pawła, który napisał “Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia”, papież przypominał, że o. Kolbe był jednym z tych, który dowiódł na sobie prawdy tych słów.Zaliczył założyciela Niepokalanowa do duchowych przewodników, dzięki któremu „człowiek współczesny odkrywa przedziwną syntezę cierpień i nadziei naszej epoki.”

UROCZYSTOŚCI W NIEPOKALANOWIE

W Niepokalanowie główne uroczystości rocznicowe zaplanowano na najbliższą niedzielę – 14 października.

Tego dnia podczas każdej Mszy św. będzie głoszone okolicznościowe kazanie, przygotowane przez o. Pawła Warchoła, wicedyrektora Instytutu Maryjno-Kolbiańskiego “Kolbianum” w Niepokalanowie.

Uroczysta Msza św. rocznicowa odbędzie się w bazylice o godz. 11:30. Przewodniczył jej będzie o. Wiesław Pyzio, prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej (Transmisja RN).

O godz. 14.00 w sali św. Bonawentury, parafialny zespół Miriam przedstawi „Oratorium o św. Maksymilianie”, ukazując życie i działalność założyciela Niepokalanowa. O godz. 19.00 w kaplicy św. Maksymiliana przedstawiona zostanie „Męka św. Maksymiliana” według dokumentów, zeznań i świadectw, napisana przez prof. Kazimierza Brauna, a wystawiona przez braci i ojców z Niepokalanowa.

SYMPOZJUM

W rocznicowe obchody wpisuje się także Ogólnopolska Konferencja, która odbędzie się 19 października w Niepokalanowie. Jej tytuł “Macierzyństwo duchowe Najświętszej Maryi Panny w nauczaniu i życiu Kościoła”, jak informuje O. Grzegorz Bartosik – dyrektor Instytutu, nawiązuje do 50. rocznicy zwołania II Soboru Watykańskiego (11 października), podczas którego papież Paweł VI, ogłosił Maryję Matką Kościoła.

WYSTAWA

30 rocznica kanonizacji św. Maksymiliana zaowocowała także wystawą w Muzeum Papieskim w Niepokalanowie pt.„Święty Maksymilian na plakatach.” Ekspozycję przygotowali pracownicy Biblioteki Klasztornej i Archiwum Niepokalanowa, a wyboru plakatów (z pomocą Annymarii Mix) dokonał o. Roman Aleksander Soczewka – kustosz ekspozycji.

Mając na uwadze okrągłą rocznicę kanonizacji o. Maksymiliana przypominamy jednocześnie o innych wydarzeniach, związanych z założycielem Niepokalanowa, nad którymi Radio Niepokalanów sprawuje patronat medialny: Fanciszkańskiej Olimpiadzie wiedzy o św. Maksymilianie oraz XVII Dniach św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli.

Malwina Szymańska

Za: www.radioniepokalanow.pl


Bp Szkodoń: „Niech nie słabnie pamięć o tym heroicznym słudze”

Dziś w wielu franciszkańskich klasztorach w Polsce i za granicą odbyły się msze dziękczynne za kanonizację św. Maksymiliana, która odbyła się 30 lat temu w Rzymie. Uroczystej Eucharystii w Krakowie, gdzie żył i pracował o. Kolbe, przewodniczył bp Jan Szkodoń.

Biskup pomocniczy metropolity krakowskiego zwrócił uwagę, że z rocznicą kanonizacji św. Maksymiliana zbiega się synod biskupów w Rzymie poświęcony nowej ewangelizacji. „A o. Kolbe w ewangelizacji tak chętnie wykorzystywał nowe formy, narzędzia do głoszenia Słowa Bożego” – zauważył (Nowością niespotykaną nigdy dotąd było stworzenie klasztoru-wydawnictwa „Niepokalanowa”).

Kaznodzieja obszernie cytował homilię Jana Pawła II, którą papież wygłosił w dniu kanonizacji franciszkanina 10 października 1982 r. Biskup skoncentrował się na fragmentach odnoszących się do jego śmierci męczeńskiej w KL Auschwitz.

Apelował do zgromadzonych w świątyni, aby nie słabła ich pamięć o tym heroicznym słudze.

Na koniec życzył wszystkim, aby przykład i wstawiennictwo św. Maksymiliana wzmocniły ich miłość do Chrystusa i Niepokalanej oraz kształtowały ich gorliwość apostolską, która nigdy nie cofnie się w obliczu jakichkolwiek trudności.

Dziś też w Krakowie odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów, którego patronem jest św. Maksymilian (Święty był studentem i wykładowcą tej uczelni- przyp. red.).

Święty Maksymilian Maria Kolbe (XIX/XX w.) był franciszkaninem, założycielem największej męskiej wspólnoty zakonnej dwudziestego wieku i twórcą największego w Polsce wydawnictwa prasy i książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy, założycielem ruchu maryjnego pod nazwą „Rycerstwo Niepokalanej”, męczennikiem Auschwitz (14 sierpnia 1941 r.).

W 1971 roku został beatyfikowany. W 1972 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. W 1982 r. został beatyfikowany. Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2011 (70. rocznica śmierci) w Polsce był Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W uzasadnieniu Senatorowie RP świętego franciszkanina nazwali: wyjątkową postacią w panteonie wielkich Polaków dwudziestego wieku, symbolem ofiar nazizmu, symbolem trudnych wyborów obecnych w życiu każdego człowieka, obrońcą godności człowieka, wzorcem cnót, autorytetem moralnym, bohaterem o heroicznej odwadze, wychowawcą, społecznikiem, obywatelem świata. A za Janem Pawłem II dodatkowo – „patronem trudnych czasów”.

jms


Polacy mieszkający w Wiecznym Mieście 7 października uczcili 30. rocznicę kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego. Dokonał jej 10 października 1982 roku bł. Jan Paweł II. W auli przy kościele św. Stanisława B.M. w Rzymie Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II oraz tamtejsze duszpasterstwo zorganizowały spotkanie połączone z prezentacją albumu “Miłość jest darem”.

O zabranie głosu poproszono pracowników Kongregacji Spraw. Kanonizacyjnych: podsekretarza tej dykasterii, ks. Bogusława Turka CSMA oraz relatora, o. prof. Zdzisław Kijas OFM Conv. Spotkanie prowadził ks. dr Andrzej Dobrzyński, dyrektor Ośrodka.

Ks. Turek mówił na temat: “Święci polscy i błogosławieni w pontyfikacie Jana Pawła II”. Prelegent wskazał na zdecydowany wzrost ilościowy świętych i błogosławionych w Kościele powszechnym za pontyfikatu Papieża-Polaka. Wyniesieni przez niego do chwały ołtarzy polscy święci i błogosławieni są szczególnym darem dla naszego narodu a w perspektywie Kościoła powszechnego ukazują duchowe bogactwo Kościoła w Polsce. Stanowią skarbiec licznych przesłań i wielu wartości oraz są wezwaniem do realizacji łaski chrztu św. w życiu codziennym. Świętość nie zna ograniczeń kulturowych, geograficznych czy społecznych. Jest świadectwem świętości Kościoła. Święci są mozaiką ludzi, którzy na poważnie wzięli wskazania Ewangelii i tak “chronią wspólnotę wierzących przed przeciętnością” – podkreślił ks. Turek, przytaczając słowa bł. Jana Pawła II.

W drugiej części spotkania o. Kijas mówił o “Przesłaniu życia św. Maksymiliana Kolbego”. Nawiązując do bieżących wydarzeniach z życia Kościoła – otwarcia Synodu o Nowej Ewangelizacji i bliskie już ogłoszenie przez Benedykta XVI Roku Wiary – wskazał na aktualność postaci św. Męczennika obozu w Auschwitz. Przywołał nieznane bliżej wątki biograficzne związane z czasem rzymskich studiów o. Maksymiliana, m. in. mówił o wpływie, jaki wywarły na młodym zakonniku manifestacje z okazji rocznicy ustanowienia masonerii. Maksymilian widział potrzebę kształtowania duchowości a także konkretnego przeciwdziałania wzrastającemu złu przez szerzenie dobra i konsekwentne naśladowanie Niepokalanej Dziewicy: jej posłuszeństwa, czystości i oddania. Zaowocowało to skutecznym działaniem ewangelizacyjnym. Ten program życia – podkreślił o. Kijas – jest również wyzwaniem dla nas, dla naszej wiary i zaproszeniem do podjęcia nowej ewangelizacji.

Ostatnią częścią spotkania była prezentacja albumu, którego pełny tytuł brzmi: “Miłość jest darem. Św. Maksymilian w zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II”. Ksiądz A. Dobrzyński, przedstawił publikację przygotowaną przez H. Kapiszewską i s. Religię Sawicką, w opracowaniu graficznym prof. Wł. Pluty z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W Ośrodku znajduje się ponad dziewięćdziesiąt eksponatów związanych ze św. Maksymilianem. Są to dary, które otrzymał bł. Jan Paweł II. Autorki albumu zebrały wiele informacji o tych eksponatach a także o ich twórcach i ofiarodawcach. Publikacja ukazuje m.in. duchową więź łączącą św. Maksymiliana z bł. Janem Pawłem II. Ich życie było świadectwem wiary i zwycięstwem człowieczeństwa.

Na zakończenie ks. prałat Paweł Ptasznik, rektor kościoła polskiego, zaprezentował piękny relikwiarz, jaki otrzymał papież Paweł VI przy okazji beatyfikacji o. Maksymiliana 17 października 1971 roku. Uczestnicy mieli okazję uczczenia relikwii św. Wyznawcy i Męczennika.

KAI / mh

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda