Home WiadomościZ kraju Rocznica założenia Zakonu Sióstr Redemptorystek

Rocznica założenia Zakonu Sióstr Redemptorystek

Redakcja

redemptor.pl13 maja przypada 284 rocznica powstania Zakonu Sióstr Redemptorystek. Pierwszy klasztor sióstr redemptorystek został założony przez włoską mistyczkę Marię Celeste Crostarosa 13 maja 1731 roku w Scala nad Zatoką Amalfitańską. W 1750 r. zakon uzyskał zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej. Do powstania zakonu przyczynił się także św. Alfons Liguori, który w 1732 roku założył Zgromadzenie Redemptorystów.

Zakon Sióstr Redemptorystek liczy aktualnie 43 klasztory i 422 siostry, obecne na różnych kontynentach. Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlega żadnej przełożonej generalnej.

Redemptorystki przybyły do Polski we wrześniu 1989 roku z ich macierzystego klasztoru w Scala pod Neapolem, gdzie pierwsza grupa polskich sióstr odbywała podstawową formację zakonną. Przez pierwsze trzy lata mieszkały w Tuchowie niedaleko Sanktuarium Matki Bożej. Od 1992 roku żyją, pracują i modlą się w Bielsku-Białej, gdzie mieści się jedyny ich klasztor na polskiej ziemi. Przez minione 26 lat wyrosły już z niego dwie wspólnoty sióstr na Słowacji: jedna obrządku łacińskiego w Kežmarku, a druga greckokatolickiego we Vranovie oraz wspólnota sióstr w Pietropawłowsku w Kazachstanie.

Siostry redemptorystki poprzez modlitwę, pracę, miłość wzajemną i gościnność realizują kontemplacyjną misję przypominania światu o bezgranicznej miłości Boga oraz wspierają duchowo dzieło misyjne redemptorystów. Organizują też w swym klasztorze w Bielsku-Białej rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt zainteresowanych tą formą życia konsekrowanego. W obecnym roku postulat we wspólnocie redemptorystek rozpoczęła jedna kandydatka z Polski, natomiast w nowicjacie są dwie siostry z Polski i dwie z Ukrainy. Raz w miesiącu siostry prowadzą także w klasztornej rozmównicy spotkania dla ludzi świeckich zainteresowanych duchowością ich założycielki.

Siostrom redemptorystkom życzymy dalszego rozwoju, nowych powołań i błogosławieństwa Chrystusa Odkupiciela.

Więcej informacji o życiu i misji sióstr redemptorystek oraz o pismach ich założycielki można znaleźć na ich stronie internetowej www.redemptorystki.pl. Duchowość i misja tego zakonu na pewno są godne uwagi.

o. Sylwester Cabała CSsR

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda